КРИБ: Национална експортна стратегия може да спаси българската икономика

Стефан Димитров е регионален председатател на конфедерацията на работодателите в Димитровград

Да се създаде национална експортна стратегия на България предложи Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България /КРИБ/ на министъра на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов. Това стана на среща в МЗХ на 22 март. Помолихме Стефан Димитров в качеството му на регионален председател на КРИБ за Димитровград да коментира положителната промяна, която стратегията преследва:

- Българските предприятия произвеждат продукция, но тя е с ниска добавена стойност. Затова усилията трябва да се насочат към субсидиране на съществуващите и създаването на нови преработвателни фирми за селскостопанската продукция. Само тогава може да се постигне по-висока цена на готовите продукти на външните пазари и респективно – да се повиши брутния вътрешен продукт на страната. Сегашното правителство полага усилия в тази насока, но през следващия програмен период те трябва многократно да се увеличат: да бъдат подпомагани, финансирани и субсидирани земеделски производители, в т. ч. животновъди, и работодатели.

- Към КРИБ беше създаден Аграрен комитет, чиято задача е да разработи и да предложи на правителството действащ проект за национална експортна стратегия. Кои системни грешки трябва да пребори тя и какви са по-важните алтернативи за влизане на чуждите пазари с висококачествени български продукти?

- Министър Найденов определи предложението за национална експортна стратегия като изключително добро. Дори препоръча то да „прозвучи и към премиера”. Ползите от изграждането й са разностранни и с многопосочен ефект.

Може би тук е мястото да спомена, че към КРИБ вече е създадена Българска експортна асоциация. Моята позиция е, че членове на най-голямата работодателска организация в България и други представители на бизнеса от региона трябва да се включат в нея, ако имат интерес износа на българска продукция на външните пазари да расте. Освен това могат да се използват каналите на големите търговски вериги за стъпването там. С опита си и защото са в непосредствена близост до реалностите във въпросните сектори, тези представители могат да бъдат много полезни в изгражднето на екпортната стратегия.

Ние, от КРИБ, не одобряваме наложилото се у нас монокултурно земеделие. Не е нормално селското ни стопанство да произвежда три пъти повече жито в сравнение с продуктите от първа необходимост и да ги внасяме от съседни страни. Да, това ще стане възможно с промяна на общата селскостопанска политика на ЕС. Сега тази политика е обезпечена с над 40 % от бюджета от ЕС. Но има друг ефикасен инструмент - държавната помощ за животновъдство, зеленчукопроизводство, овощарство. Те са все традиционни за България сектори, с които тя се е славела не само на Стария континент, и които, ако се превърнат в приоритет, нашата продукция ще бъде добре дошла дори на претенциозните пазари.

Интервюто е предоставено от пресслужбата на "Неохим "АД.

 

Източник: dimitrovgrad.bgvesti.net

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини