Да изхвърлим ли Христо Ботев от учебните програми? Това пита в отворено писмо до Комисията за защита от дискриминация (КЗД) директорът на издателство "Просвета" Йоана Томова.
Повод за това е доклад на комисията, който разкритикува остро представянето на турците като поробители и насилници, пише в. "Преса". "Да редактираме ли "да гледа турчин, че бесней над бащино ми огнище", казва се в обръщението към председателя Ана Страшимирова.
На мушка на КЗД бе попаднало представянето на жената само като сексуален обект и домакиня в учебниците, обиди като манго и негър и възприемането на хомосексуализма само в отрицателна светлина.
Според издателите обаче няма как народните приказки и песни да станата по-феминистични и от тях да се махне изразът "мома за женене", който обиждал последователките на Кари Брадшоу от "Сексът и градът" и Бриджит Джоунс, пише изданието.
"Да, докъм края на XIX век жените са били "разменна монета" при династически бракове, политически съюзи дори в родната селска действителност", признават от издателството. Но по тази логика в Англия не би следвало да се преподава творчеството на Вирджиния Улф - в голямата си част посветено на борбата за еманципация. "Историята, езикът и литературата не могат да бъдат "мръсни тайни" - те са такива, каквито са", посочват още издателите.
Към момента комисията все още няма официален отговор на писмото. Топката остава в полето на образователното министерство. Там подготвят новите учебни планове, въз основа на които ще бъдат пренаписани учебниците.
Експертите ще решат дали да се придържаме към класиката, или ще се търси мек изказ за турското робство, браковете по сметка и хомосексуализма.