Ако управляващото мнозинство окончателно приеме в пленарна зала текстовете за майчиния език в законопроекта за предучилищното и училищното образование, ДПС ще оттегли представителите си от парламентарната комисия по образование, предупреди зам.-председателят на ДПС Лютви Местан на пресконференция днес.
ДПС настоява в новия закон майчиният език да стане задължителен предмет, но на заседанието на комисията миналата седмица предложението не беше прието.
Местан определи приетите текстове като дискриминационни и посочи, че така ще отпаднат законовите гаранции за изучаването на майчин език, предаде БТА, цитиран от dir.bg.
Следва първо да се установи /чрез генетическо изследване - от това ДПС бяга като дявол от тамян/ кои, а и колко са турците в БГ и чак тогава да им се даде това право. Сега ДПС смята за турци всички, изповядващи исляма.
Вчера министърът на образованието Сергей Игнатов заяви, че това е невъзможно. „Откъде ще намерим преподаватели за майчиния език на различните общности в страната?", попита риторично той и коментира, че искането на ДПС е "чисто политическо и предизборно".
Решаването на проблема ще зависи от личната воля и благоволението на образователния министър, коментира днес Местан. Според него е обидно, че в предложението на мнозинството майчиният език се поставя в един ред с хореографията.
ДПС иска да бъдат върнати инспекторите по турски език в инспекторатите, да има законова гаранция за брой часове на седмица и стандарт за учебно съдържание по майчин език, какъвто в момента липсва.
Лютви Местан не изключи вариант евентуалното окончателно приемане на предложенията на мнозинството да отключи протести.
Преди няколко месеца ДПС имаше и друго подобно искане - да отпадне ограничението предизборната кампания да се води само на български език. То също не беше прието.