Ако се вземе периода януари – септември доходността на инвестиралите в жълтия метал е още по-впечатляваща – 16% в долари, 10-8% в британски паунд и 16.3% в евро. През септември цената на златото проби нивата от 1790 долара и тества границата от 1800 долара за тройунция.
Това развитие на пазара провокира инвеститорите и те рязко увеличиха покупките си на инвестиционно злато. Само за август увеличението бе 63.5 тона, а през септември достигна 73.6 тона. Така общо покупките на ценния метал достигнаха 2559 тона.
Инвеститорите, които залагат на финансови активи - акции, облигации и деривативи, имат повод да бъдат все по-неспокойни за бъдещето си, най-малкото защото валутите, в които са деноминирани инвестициите им (били те долар, евро, йена, паунд или франк), крият огромен риск от обезценяване.
И докато лидерите на централните банки се опитват да задържат световната икономика над водата посредством напомпването на паричната маса, все повече инвеститори ще влагат спестяванията си в реални активи, като златото, които не носят кредитен риск (рискът отсрещната страна да фалира) и не могат да бъдат обезценявани посредством интервенции на централните банки.