Изабел Каро, модел, анорексичка от 15-годишна. Тя бе лице на кампанията срещу коварната болест, която в крайна сметка отне живота й |
Зачестяват случаите на анорексия и булимия в България, алармират психиатри и специалисти по хранителни разстройства, съобщи TV7. В България липсва точна статистика за точния брой на засегнатите, а най-често помощ за тях търсят близките им, едва когато пациентът има нужда от реанимация и трябва да влезе в болница.
По оценка на специалистите обаче броят им вече е над 200 000, а 20 процента от децата между 10 и 19-годишна възраст у нас са с риск от анорексия. През 2010 г. д-р Надежда Стоева - началник на диагностично-консултативен блок в Пета МБАЛ в София съобщи, че заболеваемостта е нарастнала шест пъти
По думите на проф. Вихра Миланова, ръководител на клиниката по психиатрия в "Александровска болница", много често болните от анорексия и булимия, поради липса на клинична пътека, попадат за лечение в други отделения, при други специалисти с друг профил и няма как да бъде направена статистика затова каква е заболеваемостта от това разстройство.
Психиатърът д-р Анета Аничкина пък поясни, че характерно за болните от анорексия и булимия е, че те живеят при високи нива на стрес. Заболяването започва с тревожно-депресивна симптоматика. Децата стават по-неспокойни, по-подтиснати и затворени, с понижено самочувствие и липса на самостоятелност. По-късно се появяват и промени в хранителното поведение. Избягват определени храни, редуцират количеството приета храна или обратното - поемат повече от нормалното.
В България няма клинична пътека по НЗОК за лечението на анорексия. До седмица обаче ще отвори първият у нас Център за анорексия в болница "Токуда". Към него ще могат да се обръщат семействата на хората с такава диагноза.
През април т.г. правнучката на Пейо Яворов - Василия Стоилова се самоуби заради анорексия. Тя започнала диета, след като съученик я нарекъл "дебело прасе"