Гигантски астероид, вирусна пандемия, климатични промени. И без предсказанията на календара на маите светът е тръгнал към своето саморазрушение, а апокалипсисът вече е започнал. Можем поне да се успокоим, че агонията ще бъде бавна, твърдят учените.
"Идеята за внезапен край на света поради каквато и да е причина е абсурдна", отсича Дейвид Морисън, който е учен в НАСА и специалист по живота в Космоса. "Земята съществува от четири милиарда години и това ще продължи поне още толкова, докато Слънцето превърне нашата планета в необитаема", продължава Морисън, като добавя, че календарът на маите е несправедливо набеден за обявения за 21 декември край на света.
Според учения след около 5 милиарда години Слънцето ще се превърне в "червен гигант", чиято топлина ще предизвика изпаряването на океаните и изчезването на земната атмосфера. След това ще настъпи захлаждане, но това така или иначе няма вече да ни засяга. "Дотогава не съществува никаква астрономическа или геоложка причина, която може да унищожи Земята", уверява Морисън.
Доста често изниква въпросът "Може ли все пак заплахата за живота на Земята да дойде от небето?" Някои високобюджетни холивудски филми допускат възможността гигантски астероид да се сблъска със Земята. Предполага се, че при подобен сблъсък астероид с диаметър от 10 до 15 километра е паднал върху мексиканския полуостров Юкатан и е предизвикал изчезването на динозаврите преди 65 милиона години.
Такъв сценарий е малко вероятен, успокояват астрономите от НАСА, които следят внимателно дали нещо може да ни се стовари на главата. "Вече сме установили, че в близко бъдеще нито един от падащите астероиди не застрашава Земята до такава степен както астероидът, довел до изчезването на динозаврите", успокоява НАСА. Учените добавят, че ако астероид е предизвикал изчезването на множество животински видове, той все пак се е смилил над живота на Земята. Така че каквото и да се случи, човечеството има шанс да се спаси.
За сметка на това вирусолозите смятат, че оцеляването при пандемия от птичи грип например може да се окаже по-сложно. "Дори обаче една пандемия не може доведе до края на света", твърди Жан-Клод Манугера , специалист по вирусите в Института Пастьор. "Имунната система при хората е такава, че при всички случаи винаги 1% от населението издържа естествено на инфекции", уверява той.
В интерес на истината най-големите опасения за края на света идват от климатичните промени.
При това в този случай не става дума просто за хипотези. Според различните сценарии заради покачването на температурите в световен мащаб с до 4 градуса до 2100 г. сушата, наводненията, бурите и другите природни бедствия ще бъдат по-чести и интензивни явления. Учените твърдят, че със сигурност човечеството ще успее да си набави достатъчна доза парников ефект за едно успешно колективно самоубийство. Кога ще стане това обаче, ще покажат термометрите.