Ивановден (от старобълг. „Бог е милостив“, от евр. „Божа благодат“) е религиозен и народен празник, празнуван в чест на Св. Йоан Кръстител, който предрича идването на Исус Христос и дава Свето кръщение (Богоявление) в река Йордан. Отбелязва се неподвижно на 7 януари по православния църковен календар.
Според народното вярване Св. Йоан е покровител на кумството и побратимството. Обредното къпане за здраве на Йордановден продължава и на Ивановден. В някои райони на страната то дори е по-характерно за този празник. Навсякъде обредът е за младоженците, като действието се извършва от кума или девера. Затова окъпването би могло да се разглежда като елемент от следсватбените обичаи, с който се затваря широкият кръг на сватбената обредност. Този ден ергените къпят момите, къпят се и младите мъже и именниците. В югозападна България къпят младоженките и малките момиченца на възраст до 1 година. Обредното къпане включва и разменянето на подаръци, както и гостувания и празнична трапеза. Народната представа за Св. Иван като покровител на кумството и побратимството определя гостуванията у кумовете. Кумците носят кравай, месо, вино. Прави се обща трапеза.
Над 300 хил. българи имат имен ден на 7 януари. Те носят имената Иван, Иванка и производните им. Близо 171 хил. са мъжете, които се казват Иван, 13 хил. - Калоян, 7 хил. - Ивелин, 3 хил. - Йоан. Сред жените, празнуващи на Ивановден, най-много са носещите името Иванка - 66 хил., следват Ваня - 16 хил., Йоана и Ивелина - по 14 хил., Ива - 9 хил., и Ивана - 7 хиляди.
Иван е второто по честота мъжко име у нас. Носят го 4,7% от всички мъже в страната. По-популярно е само Георги, както се казват 4,9% от мъжете у нас.
Имен ден празнуват:
- Иван, Ваньо, Иванка, Ивана, Ваня, Ванина
- Иво, Ива
- Ивайло, Ивайла
- Ивелин, Ивелина
- Ивет, Ивета ,Иванина, Ивона
- Йов, Йово, Йолина,
- Йоан, Йоана, Йоана
- Йонко, Йонка, Йото,
- Жан, Жана,
- Калоян,
- Яна
- Янина
- Ина