Ако има референдум за тютюнопушенето на закрити обществени места, пушачите ще загубят. Според изследване на НЦИОМ през януари 61% от българите одобряват забраната за пушене на закрити обществени места, само 39% са против нея.
Според изследването на държавните социолози, по-често подкрепят забраната жените, хората на възраст над 59 г. (76% от тях), високо образованите, заможните и живеещите в селата. Против забраната по-често са мъжете, хората на възраст между 40 и 49 г. и жителите на малките градове.
Високи стойности на одобрение към забраната е регистрирана сред хората, които никога на са пушили (86%), както и сред бившите пушачи (75%). Дори пушачите не се противопоставят единно на забраната – две трети от тях я отхвърлят, но една трета я подкрепят, показват още резултатите на НЦИОМ.
Като цяло по-голяма част от участвалите в изследването (58%) са непушачи - хора, които никога не са пушили и които са отказали цигарите. 3% от респондентите посочват, че са спрели цигарите след въвеждането на забраната за пушене на закрити обществени места. Няма промяна в тези дялове в сравнение с регистрираните през декември 2012 г.
В настоящото проучване 42% от интервюираните заявяват, че пушат. По-често пушат мъжете, хората на възраст до 49 години, респондентите със средно образование и живеещите в София, както и тези със средни и по-ниски доходи.
Данните показват, че сред симпатизантите на всички основни политически сили одобрението към забраната на тютюнопушенето на закрити обществени места е по-висок дял от неодобрението. Сред симпатизантите на ГЕРБ този дял е 64%, сред поддръжниците на БСП – 72%, сред избирателите на ДПС – 62%, сред подкрепящите „България на гражданите“ – 57%. Видно е, че забраната за тютюнопушене на закрити обществени места не може да се използва пряко за партийни и предизборни цели, защото няма зависимост между личните мнения на респондентите по въпроса и заявените от тях политически предпочитания.