Снимка: Зелени Балкани - архив |
Екоактивисти от „Зелени Балкани" започнаха акция по възстановяването на унищожени гори в района на асеновградското село Конуш. Проектът е разработен от експерти на Института по гората. Известните като Магна Силва Булгарика непроходими джунгли са изчезнали преди хилядолетия. Специалистите, които имат поглед дълбоко в миналото, твърдят, че някога цяла Тракия е била покрита с такива гори. Предположенията са, че заличаването им било предопределено, когато човекът започнал да ги сече за да се топли и да освобождава площи за земеделие.
"Както се говори, от сегашния град Септември до Свиленград човек е можел да се придвижва по клоните на дърветата. Такава величествена гора е имало", разказва пред БНТ Христо Николов от "Зелени Балкани".
Интересното на тази гора е, че тя включва повече от 33 растителни вида. Като отделни дървета и храсти те не са нищо забележително. Уникалното е съчетанието, в което са виреели някога.
"Доминиращи видове са няколко вида върби, черна и бяла топола, ясени, явори, елши, три вида дъб. Това са видове, които съществуват в България, но като комплекс в равнината, образуващ такава екосистема, са много редки", добавя Николов.
Залесяването на тази гора прави двоен екоудар. От една страна се засаждат нови дървета. Теренът пък е старо селско сметище. То е рекултивирано, за да се преобрази районът около язовира.
В района на язовира гнезди най-внушителната колония от чапли в страната. Предполага се, че с израстването на новата гора числеността и ще се увеличи допълнително.