Има реална опасност Спешна помощ да остане без медици, ако новият парламент не приеме поправките, които лекарите искат. Две седмици дават спешните доктори на депутатите, за да гласуват инкриминирането на посегателството над специалистите в Спешна помощ, информира КРОСС.
Освен това те искат здравното ведомство да инсталира паник-бутони в линейките. Ако това не стане, някои от тях могат да подадат оставки, заявиха от асоциацията им. От лекарския съюз пък призоваха за едночасово спиране на работата в цялата здравна мрежа. Лекарите от Русе, Шумен и Варна са категорични, че ще правят символичен протест, като ще работят с лентички "Не на насилието срещу нас". Няма как да стачкуваме, но някои колеги може да напуснат работата си, заяви д-р Десислава Кателиева. Тя е председател на Националната асоциация на работещите в спешната помощ.
В момента системата е на критичния минимум по отношение на кадрите. В някои градове като столицата те са под нужното. Дори малко хора да напуснат, пациентите веднага ще усетят още по-голямата липса на екипи, каза д-р Кателиева. Няма спешен медик, който да не е бил заплашван, руган или бит, защо да работим в тези условия, добави тя.
Повод за новата вълна на недоволство сред медиците стана побоят над д-р Красимир Йорданов от Спешна помощ-София в събота. Той обаче не е единственият за годината. От януари досега има 10 нападения над спешни екипи в страната, каза още д-р Кателиева.