Очаква се наводненията да стигнат Будапеща около 10 юни и след това високите води да са в района на България, Румъния и Сърбия – това се очаква да се случи около 14 юни. Това каза еврокомисарят по международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реакцията при кризи Кристалина Георгиева пред журналисти във Варна.
Положението след наводненията в Централна Европа още е сериозно. Днес би трябвало да е пиковият ден за Братислава, допълни комисар Георгиева. Според нейните наблюдения засега най-лошото минава, въпреки че река Елба в Германия създава още много сериозни проблеми.
„Имаме пари в Европейските фондове за подготовка и борба с бедствията – трябва да ги използваме. България го прави, но в бъдеще трябва да го прави още повече”, отговори на въпрос за помощта, която може да окаже ЕС на пострадалите държави комисар Георгиева.
Помощ на пострадалите от бедствия се осъществява от фонда за солидарност, който е извън редовния бюджет на Европейската комисия, заяви Георгиева. По думите на еврокомисаря, едва след като бъде направена оценка на щетите, ще бъде ясно дали ще се наложи и отпускане на помощ от този фонд, както и в какъв размер ще бъде тя. „Именно тогава се обръщаме към страните-членки, за да финансират тази помощ. И да успокоим тези, които се притесняват дали ще дойдат наводненията насам – да, помощ ще има”, категорична бе Кристалина Георгиева. Тя добави, че пари в този фонд не стоят, защото той се мобилизира само, когато се налага. „Допускаме, че може да се наложи, но все още не сме стигнали дотам”, каза още еврокомисарят по бедствията. В момента най-важно за страните е да имат надеждна, достоверна и точна информация на базата, на която да взимат управленчески решения.
Георгиева допълни, че кризисният център предоставя именно такава информация, получена от сателитни наблюдения. По думите й, трите най-засегнати страни - Австрия, Чехия и Германия, са се обърнали към центъра именно с такава молба – да получат помощ. „Не е изключено да са необходими допълнителни екипи за борба с последиците от бедствията. Вече има очакване в Чехия да пристигнат 2 екипа от Полша и Словакия, но ако има нужда от повече помощ, ние сме готови да я предоставим”, заяви Кристалина Георгиева. Има сформирани общо 30 екипа, които са за борба с наводнения и които са в готовност да се притекат на помощ.
На въпрос дали са застрашени от наводненията българските градове по Дунав, еврокомисар Георгиева отговори, че към момента голяма опасност за страната ни няма. Тя допълни, че е важно да се проследи ситуацията в следващите дни. „Колкото повече наближава 14 юни толкова по-точна ще бъде и нашата прогноза. Засега обаче наблюденията ни са, че най-лошото минава, въпреки че река Елба в Германия създава много сериозни проблеми”, каза още Георгиева. Тези бедствия и кризи са доказателство за това, колко важно е да се обръща по-голямо внимание на подготовката и превенцията. По думите й резултатите от това, че се променя отношението на институциите към тези проблеми, си личи и посочи, че през 2002 година същите тези държави са имали отново същите проблеми, като тогава е имало и загинали.