България е на дъното на класацията за социална сплотеност на населението, твърди германската фондация „Бертелсман”. Последната позиция си делим с Гърция и Румъния.
На първо място сред изследваните общо 34 държави е Дания, следвана от Норвегия, Финландия и Швеция.
Проучването обхваща развитието от 1989 година досега в области като доверие в околните и усещане за справедливост. Изследователски екип от Бременския университет е изследвал за фондация „Бертелсман" социалната сплотеност във всички държави членки на ЕС (преди присъединяването на Хърватия), както и в държавите от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) Австралия, Израел, Канада, Нова Зеландия, Норвегия, Швейцария и САЩ.
Авторите на изследването отчитат неизбежната взаимовръзка между сплотеност на обществото и ниво на благосъстояние, поради което на челните места са страни като Австрия, Лихтенщайн, Швейцария.
Гражданите в тези страни са с по-висока степен на обществена отговорност, имат положителна емоционална обвързаност с останалите членове на общността.
При изследването са взети под внимание отговорите на въпроси като: Можете ли да се доверите на повечето хора около себе си? Как се отнасяте към съседи, които са с различен от вашия цвят на кожата? Какво е доверието ви към политиците и полицията? Оказал ли сте някаква помощ на непознат човек през последния месец или дарили ли сте пари?
Като добри рамкови условия за силна сплотеност учените посочват по-високото благосъстояние, по-голямата равнопоставеност в доходите и развитието към общество на знанието. Миграцията и глобализацията не са пречки, констатира изследването.