Учени от Пенсилвания достигнаха до извода, че сънят ни зависи най-вече от това с какво сме се нахранили. Специалистите потвърждават категорично, че има връзка между това какво ядем и съня ни през нощта – става дума не само за вечерята, а за храната, която приемаме през целия ден.
Средно сънят ни е между 7 и 8 часа – това ни е напълно достатъчно, за да се събудим отпочинали и готови за новия работен ден. Според проучването приетите калории през деня могат да променят не само качеството, но и продължителността на съня ни.
Учените приемат за кратък сън такъв, който е 5 или по-малко часа. Нормален според специалистите е сънят, който е между 7 и 8 часа, а за дълъг се приема този, които продължава повече от 9 часа. Експертите твърдят, че повечето калории, приети през деня, означават по-некачествен и по-кратък нощен сън.
Те са убедени, че хората, които имат кратък сън, пият прекалено малко вода и наблягат на въглехидратиповече отколкото е необходимо. Освен това в менюто им често присъстват червените или оранжеви храни.
От друга страна онези, които обичат да стоят под завивката повече от 9 часа, се хранят най-вече с мляко и яйца, много месо, шоколад, пийват си алкохол и забравят за водата, твърдят експертите.
Ако заспиването ви е трудно, а сутрин се събуждате много трудно, при това неотпочинали, опитайте да смените режима си на хранене и храните в него, възможно е нещата да се наредят.
Други проучвания пък сочат, че най-голямо значение за качествения сън има това какво ядем непосредствен преди лягане. Според тези резултати за една наистина спокойна и лека нощ, вечерята ни трябва да съдържа витамин В6, както и триптофан.
Специалистите определят, че рибата, леките меса (пилешко и пуешко, телешко), яйцата и сиренето са подходящи за една лека вечеря.
До тук с продуктите от животински произход, ето плодовете и зеленчуците – картофи, спанак,моркови, грах, а от плодчетата – банани, авокадо. Подходящи храни за вечеря за също ориз, елда,соя, боб, както и нахут.