Потвърденo. Режим забавя стареенето

За пръв път научно изследване демонстрира с точни данни как промени в ежедневието, като консумация на повече пресни плодове и зеленчуци, упражнения и йога, забавят стареенето на клетъчно ниво. 

Поддържането на диета, съставена предимно от необработени храни, в комбинация с умерена физическа активност и борба със стреса, са единствените промени в живота на 35 мъже за период от пет години, които се предприемат за целта на проучване. Изследванията им след този петгодишен режим са неочаквани: участъци от ДНК, пряко свързани с клетъчното стареене – теломери, нарастнали значително.
 
Това е първото по рода си изследване, акцентиращо върху влиянието на ежедневието върху дължината на теломерите.
 
Ръководителят на екипа, Дан Орниш, става популярен и с друго свое изследване, чрез което постига успехи не само в третирането, но и в лечението на сърдечни заболявания, чрез промяна на денонощния режим и храненето за пет последователни години.
 
Според Орниш, погрешното схващане, че истинската и ефективна медицина може да бъде само под формата на таблетки, лазери или нови технологии, трябва да бъде преборено.  
 
По двата проекта е работила и Елизабет Блекбърн, която получи Нобелова награда в областта на медицината за своята работа над „ензима на безсмъртието” – теломераза. Именно този ензим предпазва теломерите от скъсяване. Колкото по-бързо се скъсяват теломерите, толкова по-бързо клетките напредват към апоптоза - програмираната клетъчна смърт. 
 
Изследването включва 35 мъже с нискорисков доброкачествен рак на простатата. Между 2003 и 2007 г. някои участващи са били подложени на резки промени в начина на живот като са били стриктно следени за спазване на новия режим. Част от тях не е трябвало да променят навиците си и са останали контролна група за експеримента.
 
Новата им диета не е била стриктно вегетарианска, но е включвала предимно пълнозърнести храни, пресни плодове и зеленчуци с акцент върху бобовите растения и минимално количество рафинирани въглехидрати.
 
Освен диетата режимът е включвал задължителни 30 минутни разходки, 6 дни в седмицата; 60 минути ежедневен стрес-контрол, предимно под формата на йога и медитация; и 60 минути групова терапия седмично.
 
Резултатите след 5 години придържане към този режим показват, че теломерите при контролната група са се скъсили според очакваното им стареене. Предположенията на учените за дължината на теломерите при активната група са били те да бъдат по-дълги. Резултатите обаче надминават очакванията – изследователите отбелязват значително запазване на дължината им, тоест те били много по-дълги. 
 
Според науката, колкото по-къси са теломерите, толкова по-бързо клетките стареят и отмират, но обратното също е вярно – по-дългите теломери обуславят клетъчното дълголетие и здраве. За петте години на изследването активните участници не са показали признаци на нормалното теломерно скъсяване - теломерите им били по-удължени, отколкото преди 5 години. Според тези неочаквани резултати, учените считат за възможно не само забавяне на стареенето, но дори и подмладяване чрез спазване на подходящ хранителен и двигателен режим.
 

Facebook коментари

Коментари в сайта

Още новини от Наука

Последни новини