Млякото: Да пием, да не пием...

В крайна сметка: да пием или да не пием мляко? А и има ли изобщо нещо общо днешното мляко с онова в миналото?!.



Пийте мляко, ако искате да увеличите приема на калций! Пийте отново мляко, ако искате да намалите риска от остеопороза и фрактури на костите! Това са толкова често срещани препоръки... И ще ги чуете повторени от кой ли не, включително от много лекари. Дали обаче в това всъщност има някаква истина?! А и мляко ли е всъщност млякото, което можем да си купим от магазина? И има ли то изобщо нещо общо с млякото, което нашите предшественици са пиели?

Преди време, а и сега за някои важи правилото да започват сутринта с чаша мляко. Други пък го пият преди сън. И това се е смятало за полезен за здравето навик. И изглежда наистина е било. Но млякото, което днес се предлага по магазините е съвсем различно – най-малкото то винаги е преминало промишлена обработка – за да се увеличи трайността му.

Всъщност млякото е храна, която предизвиква рязко увеличаване на киселинността в стомаха и червата. Промишленото хомогенизиране и пастьоризацията му увеличават този ефект. От тази гледна точка, най-малкото то не може да бъде препоръчано като първото, което сутрин да слагаме в стомаха си.

Ако става дума за млякото като източник на калций, то този минерал има някои особености – за да бъде усвояван от тялото ни, калцият се нуждае от още два компонента – магнезий и витамин С. Още нещо любопитно – калцият бива „вземан” от костите ни и организмът го прехвърля в кръвта – за да неутрализира повишаването на киселинността в нея и да възстанови нормалното й рН. Т.е. казано по-просто млякото на практика може да има обратния на пропагандирания ефект и всъщност да води до намаляване на костната плътност. Затова и ако пием мляко, няма да намалим риска от остеопороза ил счупване на костите – за тази цел е далеч по-добре да приемаме повече витамин D3.

Ако сравняваме млякото по магазините днес с това преди половин век или повече, изпъква още една разлика, която не е в негова полза – сега животните биват хранени по специален начин и със специална храна, съдържаща хормони на растежа  – и всичко, за да се увеличи количеството на добитото мляко. Произвежданият в лабораториите и прилаган при гледането на крави говежди хормон на растежа доказано покачва нивото на т.нар. инсулин-подобен растежен фактор 1 (IGF-1) в кръвта – явление, което редица изследвания свързан с рязко покачване на риска от различни видове рак.

В много страни, включително и нашата, все още официално съществува и се използва препоръката да се пият по 2-3 чаши мляко на ден. Дали това трябва да се отдаде на останалата от друго време традиция или на лобирането на млекопроизводители е отделен въпрос.

Сред доводите на противниците на млякото е, че то е доказан източник на наситени мазнини и затова следва да се свързва с повишения риск от сърдечни заболявания, рак на простатата, синдром на раздразненото черво и увеличава броя на хората, страдащи от т.нар. лактозна нетолерантност (състояние, от което се оплакват, според някои изчисления, около 75% от хората в зряла възраст).

Крайните противници на млякото твърдят, че дори то да е органично, без пестициди, хормони, антибиотици и допълнителна обработка, не е сред предпочитаните храни, които би трябвало да се препоръчват срещу болести като остеопороза или каквито и да е други. За тях изводът е прост: млякото не ни е нужно, за да сме здрави.

И въпреки всичко пропагандата в полза на млякото остава силна. А въпросът на тези, които са против, дали на данните срещу него се обръща същото внимание като на тези в негова полза, остава някак нечут или поне без отговор.

Източник: zdrave.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини