Суперброня за американската армия (видео)

Учените в американската армия разработват високотехнологична броня, която ще даде на войниците "свръхчовешка сила", подобно на тази от поредицата "Железният човек" (Iron Man).

"Революционната" броня, наречена "Лека оперативна екипировка за тактически нападения" (TALOS), ще бъде снабдена с външен скелет, който да позволи на войника да пренася тежко снаряжение, мощен компютър, подсилена защита срещу куршуми и система за контрол на жизнените показатели.


Командването за специални операции на САЩ, на чието подчининие са елитните командоси от военноморските сили (тюлените) и от сухопътните войски (рейнджърите) призова миналия месец учените да представят проекти за технологии, които да бъдат включени в т.нар. "умна бойна броня".

Проектите могат да бъдат представяни до септември 2014 година. След това военното командване и представителите на Пентагона ще решат как да процедират, имайки предвид увеличаващия се натиск върху бюджета (за отбрана), обясни говорителят на командването на армията за изследване, развитие и технологии Роджър Тийл.

За бъдещата бойна броня може да бъде използван и "течен щит", който напомня на филмите "Терминатор", но тази технология е още в начален стадий на развитие, обяснява той за АФП. Течността ще преминава в твърдо състояние когато се приложи магнитното поле или електрически ток, според проекта, разработен от учените в Масачузетския технологически институт.

Акронимът TALOS препраща към бронзовите великани от древногръцката митология, които Зевс е използвал да пази любовницата си Европа. Макар да отпраща към мит и въпреки факта, че предишни амбициозни оръжейни проекти не са имали развитие, някои военни изтъкват, че технологиите, заложени в TALOS, са постижими.

Идеята да се показва на екран, вграден в каската на войника, разположението на силите на бойното поле, е подобна на опитите, които вече се правят, да бъде разработена каска за пилотите на новия изтребител F-35, разкриват военни.

Проектът е част от една тенденция в научноизследователската работа, фокусирана върху интерфейса човек-машина, целяща да увеличи десетократно способностите на обикновения войник. Той е започнат от адмирал Уилям Макрейвън, началник на командването за специални операции.

Макрейвън стана известен като ръководител на акцията на военноморските тюлени, при която бе убит Осама бин Ладен през май 2011 година. Адмиралът заяви през юли, че е "силно привързан" към проекта.

"Допада ми мисълта, че последният войник от специалните части, загинал в битка, ще бъде наистина последен и мисля, че можем да постигнем това", заяви Макрейвън.

Източник: dir.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Още новини

Последни новини