Витамини за мозъка

Някои витамини помагат за по-добра памет и срещу различни увреждания на мозъка.

Всичко в тялото ни е химия. Колкото и понякога да не ни се иска да е така. Изключително чувствителният баланс на различните вещества в организма много лесно може да се наруши и тогава по неясна за нас причина усещаме, че нещо не е наред. Мозъкът е особено капризен и когато нещо му липсва или не му достига, неговите функции бързо излизат от оптималните граници.

Достатъчното количество на някои витамини са определящи за правилното функциониране на мозъка и набавени чрез храната, те му осигуряват така необходимото гориво – за по-добра памет, познание и едновременно с това го предпазват от увреждане.

В6, В12 и фолиева киселина

При 16% от хората над 70-годишна възраст се наблюдава умерен когнитивен спад, а при половината от тях този проблем ще се задълбочи и ще доведе до развитие на Алцхаймер, сочат резултатите от изследване, публикувано през 2010 г. в PLoS One.

В изследването витамините В6, В12 и фолиевата киселина били оценени по отношение на способността си да понижат нивата на хомоцистеина (молекула, поддържаща възпаленията) и да предпазят по-възрастните хора от когнитивния упадък, свързан с него. На участниците били давани по 0,8 мг фолиева киселина, 0,5 мг витамин В12 и 20 мг витамин В6 всеки ден в продължение на 24 месеца.

Измерената чрез ядрено-магнитен резонанс степен на мозъчна атрофия била 0,76% в групата, която приемала витамините, и 1,08% в контролната група. Сред участниците, които първоначално имали високи нива на хомоцистеин, степента на атрофия била с 53% по-ниска при третираните с витамини хора, отколкото в контролната група.

Изследователите заключават, че атрофията на мозъка може да се забави с помощта на някои витамини от група В при хора с умерен когнитивен спад, но са необходими още изследвания, за да се установи влиянието на тези витамини върху развитието на болестта на Алцхаймер.

Витамин Е, коензим Q10 и рутин

Витамин Е, коензим Q10 и рутинът (биофлавоноид  с антиоксидантни стойства) доказано предпазват от биохимични увреди, сочат резултатите от изследване, проведено през 2010 г. и публикувани в списанието International Journal of Radiation Biology. Опитните животни с повишено ниво на малондиалдехид (маркер за оксидативен стрес), понижено ниво на антиоксиданта глутатион и някои други биохимични маркери за увреда в следствие на радиация получили витамин Е и коензим Q10. Изследователите установили, че тези витамини облекчават оксидативния стрес в мозъка.

Сред забелязаните ползотворни ефекти било понижаването на ензима лактат дехидрогеназа, който допринася за разпада на тъканите. Все още са необходими последващи изследвания, за да се открие дали при хора в подобно състояние, тези витамини ще имат същото въздействие.

Витамин С

Витамин С предпазва от невронна увреда и загуба на паметта в следствие на апоплектичен удар, сочат резултатите от изследване, публикувано в Arquivos de Neuro-Psiquiatria през 2010 г. Изследователите стигнали до заключението, че витамин С (аскорбиновата киселина) може да помогне за намаляване на проблемите с познанието и паметта, както и на увреждането на неврони.

Референции:

- PubMed: Homocysteine-Lowering by B Vitamins Slows the Rate of Accelerated Brain Atrophy in Mild Cognitive Impairment
- PubMed: Possible Role of Vitamin E, Coenzyme Q10 and Rutin in Protection Against Cerebral Ischemia/Reperfusion Injury in Irradiated Rats.
- PubMed: Neuronal Damage and Memory Deficits After Seizures are Reversed by Ascorbic Acid?

Източник: zdrave.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини