До края на януари земеделските производители регистрирани по ДДС избират какъв процент данък ще плащат на държавата през новата година. Опциите им са две-или да са еднолични търговци и ще плащат 15% върху печалбата си или ще са физически лица и ще плащат 10 %-на ставка върху дохода, след приспадане на 40 до 60 % нормативно признатите разходи.
Най-общо казано първият вариант е предпочитан от зърнопроизводителите или тези, които инвестират огромни суми в техника, защото това им се води данъчна загуба, която може даже да надвишава печалбата. Вторият вариант пък се ползва главно от тютюнопроизвоидтелите, в чийто бранш много от манипулациите се извършват главно на ръка и липсват крупни инвестиции в техника. Разбира се, има и изключения.
Изборът между двата варианта става до 31-ви януари с нарочна декларация. С нея се избира целево вариантът ЕТ. Ако такава декларация не се подаде, лицето автоматично се облага като производител с нормативно признати разходи.
Образец на декларацията по чл. 29а, ал. 4 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица, с която се избира облагане като едноличен търговец, може да се намери на сайта на приходната агенция www.nap.bg.
Декларацията се подава лично от земеделския производител или негов упълномощен представител в офиса на НАП по постоянен адрес на физическото лице. Може да се подаде и по пощата като писмо с обратна разписка.
Редът, който ще изберат земеделските производители, ще се отрази при попълването на годишната им данъчна декларация, срока за която е 30 април.
Допълнителна информация за декларирането и плащането на данъци и осигурителни вноски може да се получи на цената на градски разговор от цялата страна на телефона на информационния център на НАП 0700 18 700 или на електронна поща infocenter@nra.bg.
Г.Христов