Само за една година броят на трансплантациите у нас се е увеличил значително. През 2012 имаше едва два донора, а през 2011 – четири.
Миналата година се оказа по-добра за хората, които чакат животоспасяващи операции – роднините на десет починали българи решиха да дарят органите им, като с тях бяха спасени 28 болни. От тях 17 получиха нови бъбреци, на четирима беше присъдено здраво сърце, а седем се сдобиха с черен дроб. Нуждаещите се от трансплантация у нас обаче са над 1000 души.
Необясним за лекарите остава факта, защо през 2010 донорите са били 21, а на следващата – само четирима. За да се увеличат спасените хора, медиците вече са готови с нов стандарт по трансплантология, който трябва да бъде приет от здравното министерство до дни.
"Въпреки по-добрата 2013 все още сме далеч дори от собствените си критерии, които гласят, че на 1 милион население трябва да има 5 донори, което прави 35 на година", заяви за "Преса" професор Никола Владов, национален консултант и началник на Клиниката по чернодробно-панкреатична и трансплантационна хирургия на ВМА. За сравнение във Великобритания изискванията са за 12 донори на 1 милион население, а в Хърватия – 34.
Към 6 януари тази година 1067 българи чакат за животоспасяваща трансплантация. Най-много са хората, които се нуждаят от нов бъбрек – 987.