Президентът (2002-2012) Георги Първанов и Румен Петков няма да приемат поканата на лидера на БСП Сергей Станишев за разговор по време на Националния съвет на Столетницата утре.
"Случаят е приключен, забравете", отсече Първанов на пресконференция на Национална гражданска инициатива „АБВ”.
На пленума се очаква да бъде прекратено членството в БСП на социалистите от АБВ, които обявиха, че ще регистрират отделна листа за евроизборите.
По-рано тази седмица Първанов обяви, че не вижда причина да отиде на утрешното заседание на НС на БСП. Вчера Сергей Станишев протегна ръка към Първанов и АБВ и покани членовете на движението за разговор вътре в БСП за единна листа на левицата.
Не съм човек, който си мени мнението от днес за утре, както го направиха колегите от "Позитано", които за една седмица излязоха с шест различни позиции, коментира Георги Първанов.
Румен Петков също обяви, че не смята да отиде на пленума. Не мисля, че този апел да отидем и да си побъбрим е чистосърдечен, посочи той.
В понеделник ни изключиха, във вторник ни самоизключиха, в сряда продължиха напред и в четвъртък ни призоваха, трудно мога да направя прогноза в събота каква мисъл ще осени ръководството, мотивира се той.
Днес е ден за размисъл – да оставим на "Позитано" да размишляват, ние си вършим работата, заяви още Първанов . Той допълни, че повече няма да коментира вътрешнопартийни въпроси.
"Много искам да коментираме бъдещето на България и на българските граждани не върху плаващите пясъци на партийното поведение и интереси”, заяви той.
АБВ представи петте национални приоритети, по които движението ще се опита да предизвика дебат в обществото и ще води диалог с политическите сили.
Първата и основна тема над всички е демографията в България, другите опорни теми са икономика, образование, здравеопазване, държавността и доверие в институциите, посочи евродепутатът Ивайло Калфин.
За 25 години преход в България има изключително голяма бедност, неравенство, поляризация между хора с високи и ниски доходи. Ако така продължаваме, ме е страх, че след 25 години държавата ще е доста по-зле, отколкото е сега“, отбеляза той.
Според него структурата на българската икономика гарантира бедност.