Новият директор Атанаска Петкова вече има план за съживяване на "Васил Левски" |
СОУ „Васил Левски“ ще се опита да преодолее кризата за деца с нови паралелки в първи клас и с още подготвителни групи за предучилищна възраст. Идеята на новия директор Атанаска Петкова е да увеличи приема на първолаците в школото от 3 поне на 4 паралелки.
С допълнителните класове първокласници трябва да се компенсира нулевият прием след 8-ми клас, който се обявява за следващата учебна година. „Сега имаме нулев, преди е имало един нулев 10-ти клас, децата намаляват и искаме да избегнем падането на паралелки“, коментира Петкова при първата си среща с журналисти като директор. Към момента децата в „Левски“ са се свили до 530, а базата може да поеме поне 1500 деца. Като не става с гимназията, новите деца трябва да дойдат от началния курс.
Идеята на Петкова е проста. Ако след завършване на детските градини на 24-ти май децата веднага се запишат във „Васил Левски“ ще им бъде предложена опцията „безплатно лятно училище“. То ще е целодневно, от 8 до 16 часа, като през това време децата ще бъдат обгрижвани и обучавани от квалифицирани педагози. Те ще дойдат от прогимназиалния и гимназиалния курс, където приемът се свива. Единственото, което ще трябва да се плаща, и то по желание, е храната в училищния стол. По информация на родители, чиито деца се хранят там, менюто излиза около 2 - 2.50 лв.
Според Атанаска Петкова този вариант ще облагодетелства работещите родители. Предложението тепърва ще се разисква на педагогически съвет, но се очаква да бъде прието.
„Левски“ предлага и квалифицирани грижи за децата със СОП /Специални образователни потребности/, за което са подсигурени цели 20 ресурсни учители. Като бъдеща мярка е предвидена откриване на профилирана или професионална паралелка, за да могат тези, които не планират продължаване във висше училище, да получат някакъв занаят. „В града има цели две СОУ-та/ другото е „Паисий Хилендарски“б.а./ , а децата видимо се преориентират към профилирани гимназии. Дори и специализирано училище като ПМГ има и други профили“ анализира Петкова. Досега „Васил Левски“ правеше опити за профилирана паралелка по музика, но приемът не се получаваше. Очакваше се СОУ-то да кандидатства и получи профилирана паралелка за силните си специалности Биология и Химия, където учениците редовно записват високи резултати на олимпиади и състезания. Такава паралелка наистина бе открита, за Ветеринарен техник, но в селскостопанската гимназия, бившето ТМС.
В „Левски“ пък обявиха нулева година.
Г.Христов
Досега Петкова бе зам.-директор на проспериращото ОУ "Климент Охридски" |