Студената- и не толкова студената война между властите на Русия и Украйна ескалира с всеки изминат ден. Конфликтът, който започна на Мейдана, се пренесе на Кримския полуостров и сега тази полуавтономна република изведнъж се превърна в нещо като главна награда за държавата победител.
Към днешна дата войски, верни на режима в Москва, са завзели някои от ключовите позиции в Крим – в това число летищата, правителствените сгради и военните бази. Руските военни лидери настояват украинските въоръжени сили да се оттеглят от Кримския полуостров в максимално кратки срокове.
Но кое е това, което превръща този полуостров в толкова желан геополитически трофей. Отговорът се крие в неговия уникален климат, географско местоположение, исторически и културни особености на региона.
Факт №1 – Крим е полуавтономен
Крим е част от територията на Украйна от 1954 година насам. Тогава съветският ръководител Никита Хрусчов буквално „подари“ полуостровът на Украйна. Разбира се по това време република Украйна беше просто една от 15-те съветски републики. През 1991 година СССР се разпадна и оттогава статутът на Крим не е съвсем изяснен. Полуостровът съществува в състояние на полуавтономност, като поддържа близки връзки както със съветските власти, така и с властите в Украйна.
Крим има собствен законодателен орган – 100-членен Върховен съвет на Крим. Изпълнителната власт е в ръцете на Съвет на министрите, начела на който има председател, избран с одобрението на президента на Украйна. Съдебната власт от друга страна е в ръцете на Украйна, тъй като кримските съдилища са част от украинската съдебна система и нямат собствена автономност.
Факт №2 Климат и географско положение на Крим
Полуостров Крим има площ от 10 000 квадратни мили (около 26 000 квадратни километра). Площта му е приблизително колкото на щата Мериленд, САЩ. Той е заобиколен почти изцяло от водите на Черно море. С континента го свързва само тясна ивица Перекоп. Крим се намира една на около 200 мили (320 километра) северозападно от Сочи.
Областта се радва целогодишно на мек и приятен климат. Това е едно от предпочитаните места за почивкана съветските лидери. Но това не е единствената причина. На практика Кримският полуостров е единственото пристанище в топли води, до което Русия има достъп.
И въпреки че светът официално е признал Крим за част от Украйна, руската военноморска флота държи по-голямата си част от корабите си във военната база Севастопол още от 1700 година. Има сключено споразумение Руският военен флот да продължи да използва военната база до 2042 година. Срещу това Украйна получава отстъпки от цената на природния газ от Русия в размер на 40 милиарда долара.
Факт №3 – Икономически ползи
Украйна е известна като „житницата“ на Русия и регионът има тази слава от векове насам. От икономическа гледна точка Украйна е един от най-големите производители в световен мащаб на жито и царевица. Но по-голямата част от произведеното в Украйна се доставя до клиентите чрез пристанищата на Крим.
Зърнопроизводството и неговата търговия съставят близо 50 процента от търговския оборот на полуавтономната област.
От своя страна Крим е зависим от Украйна по отношение на прясна вода за пиене, както и хранителнипродукти. Близо 70 процента от вноса на хранителни стоки идва директно от Украйна. Щекотлив е и въпросът за енергетиката.
Голяма част от електричеството в Крим е директен внос от Украйна. Подобно е и положението в Европа, но по отношение на Русия. Русия доставя близо 25 процента от електричеството за държавите от европейския съюз.
Русия доставя и голяма част от природния газ за европейските страни, но той се транспортира през територията на Украйна. Ето защо нестабилността в региона тревожи толкова целия европейски съюз. Прекъсване на доставките на газа или електричество ще доведе до шоковото им поскъпване и първите индикации в тази посока вече са факт.
Факт № 5 - Войните за Крим
Полуостров Крим е бил и винаги ще бъде привлекателен от географска и геополитическа гледна точка. По тази причина за него непрекъснато се водят войни. Цялата му история е изпълнена с насилие. В различни периоди от историята си е бил окупират от древните гърци, римляните, готите, хуните, отоманци, монголци, виетнамци и дори от Нацистка Германия.
От 1853 до 1856 година четири империи се борят за този стратегически полуостров – това са Франция,Англия, Русия и Османската империя. Русия губи тази война. В резултат на това полуостровът е буквално опустошен. Това, което Кримската война дава на света, е Флорънс Найнтингейл и опитът на Руските военни хирурзи, които поставят основите на военно-полевите болници, които се използват и до днес.
Факт № 5 - Татарското влияние
Крим е родното място на татарите. Татарите, които изповядват исляма, са причината полуостровът да се превърне в един от центровете на ислямската култура. В разцвета на татарската империя земите им са се простирали до територията на днешна Полша. Тези непокорни племена не взимат участие във войната за Крим, голяма част от тях дори напускат родните територии.
Години по-късно съветският диктатор Сталин почти ги изтребва, когато заповядва хранителните провизии от полуострова да бъдат изпратени към централните части на Русия. В резултат на неговото решение стотици хиляди татари, основно жени и деца, умират от глад през 1920 година.
През Втората световна война хиляди татари са депортирани в континентална Русия, където са подложени на нечовешки физически натоварвания. В резултат на това близо половината от възрастното население на полуострова загива.
След разпадането на СССР Татарите от цяла Русия започнаха да се завръщат по родните земи. В момента техният брой наблюдава близо 250 000, което е близо 12 процента от населението на полуостров Крим. По разбираеми причини тези 12 процента от населението не гледат с добро око на присъединяването на Крим към Русия.