Бандитски палати, които са били отнети в полза на държавата, могат да се превърнат в детски лагери или домове за стари хора. Тази идея вече се разисква на Междуведомствения съвет, който управлява конфискуваното гангстерско имане, след като стане собственост на държавата. Причината е, че доста често никой не желае да купи конфискуваните мафиотски имения. Така или те се оставят да се рушат, или в крайна сметка осъденият бандит успява да придобие къщата си чрез подставено лице, което се явява на търга вместо него. По този начин разследваният се оказва собственик на имот, закупен за малко пари и узаконен пред държавата.
Според стария закон, когато къщите на един бандит се отнемат в полза на хазната,те се стопанисват от Националната агенция по приходите
Проверява се дали имотите и колите не са нужни за някои от държавните или общинските администрации и ако няма желаещи за тях, се пускаха на търг. Ситуацията е сходна и след промяната на закона. Сега Междуведомственият съвет, който е под шапката на финансовото министерство, управлява имуществото, а ако никой не го иска, се дава на данъчните, които го пускат на търг. Най-често обаче хората се страхуват да купят имот, за който се знае, че е бил собственост на бандит. Разследващи разказват, че преди време никой не е пожелал да купи нито хотела на Ванко 1 в Пловдив, нито имот на Митьо Очите край морето. В момента сградата в града под тепетата е превърната в данъчна служба.
Според шефа на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество Пламен Георгиев възможен вариант в такива случаи е имотът да се използва за социални нужди.
„Здравословно е за обществото да види, че имот, отнет от престъпник, се превръща в детски ясли, в дом за стари хора, в читалище. Така става в Италия и други държави, но не и в България, а когато никой не купи даден имот от страх,
той се руши и има нужда от скъпа поддръжка
Нас ни боли, защото сме се преборили за тях в съда - а не можем да внасяме промени в законите, но и не бива и да питаме, за да не ни заподозрат в корист. Можем само да се надяваме да се промени законът, който сме призвани да изпълняваме”, обяснява Георгиев.
Незаконните сгради също да се отнемат
Подобни идеи се разискват и в други ведомства. Така например е обсъждано сгради, които нямат редовни строителни документи, но отговарят на изискванията за безопасност, да могат да се отнемат от държавата. След това те да се превръщат в детски градини и старчески домове. Според различни държавни експерти няма смисъл имущество, което може да бъде използвано за социално полезни дейности, да бъде разрушавано. За да се стигне до подобна възможност обаче, трябва да бъде изцяло променен законът. В момента амнистия за незаконни имоти няма.
„В други държави има практики в тази насока и може би трябва да се помисли как би могла държавата да отнеме и да узакони имот, ако можем чрез свидетелски показания например да докажем, че определено лице стои зад собствеността на този имот”, коментираха разследващите. Като контрааргумент на предложението е тезата, че благодарение на новата законова опция хора с незаконни къщи ще се опитат да получат документи за тях.
13 бази за почивка запустели
Базите на някогашните ученически лагери в Пазарджишко са занемарени и не могат да посрещат деца, тъй като са необходими стотици хиляди левове, за да бъдат възстановени, информираха от местното областно представителство на „Ученически отдих и спорт” към образователното министерство. В региона преди промените през 1989 г. е имало 13 такива лагери и по това пазарджишкият край е бил начело в страната, разказват запознати. Някогашните бази продължават да се водят в активите на държавното предприятие, но сега не отговарят на изискванията - тийнейджърите искат самостоятелни санитарни възли, по-големи удобства в стаите и др. подобрения. Разграбени и пусти са сградите на бившата ”гордост” на пионерските летувания - „Апаратна камера” над Батак, където преди 25 години детска глъч огласяше родопския пионерски лагер. Единствената възможност за летен отдих към ”Ученически отдих и спорт” е лагерът на ”Розовски вриз”.