Необходими са реформи в здравеопазването, образованието, публичната администрация и ВиК, заявиха от ЕК по повод Споразумението за партньорство с България.
Документът е изключително важен, тъй като определя използването на еврофондовете за периода 2014-2020 г. Коментарите на комисията по повод споразумението, преговорите по чието финализиране продължават, бяха публикувани от БГНЕС.
Правителството "Орешарски" си постави за цел то да бъде прието до края на септември и поне две от оперативните програми да получат зелена светлина до края на годината.
ЕК има редица забележки за обществените поръчки. Според нея трябва да се засили взаимодействието между институциите и да има повече контрол, така че да се намалят рисковете от различни тълкувания, връзкарство и подкупи.
За съдебната реформа от Брюксел определят напредъка на страната като много малък и препоръчват ускоряване на усилията.
В писмото си ЕК дава и конкретни бележки към ресорните министри, които управляват европейски фондове, без да ги назовава.
Напомня се на българските власти да наблегнат на онези дейности в рамките на структурните и инвестиционните фондове, които носят най-голяма добавена стойност за новаторски, устойчив и всеобхватен растеж.
По отношение на развитието на градовете ЕК смята, че при разпределението на средствата трябва да се наблегне на функционалните градски зони с достатъчна икономическа и демографска плътност, която може да подпомогне развитието и на малките околни градски центрове.
За селските райони Еврокомисията подкрепя онези инфраструктурни инвестиции, които носят възможно най-висока добавена стойност, засилват растежа и създават работни места, а също са част от стратегията за борбата срещу обезлюдяването.
По повод здравеопазването ЕК преценява плана за реформи, получен през януари тази година, като стъпка в правилна посока. В същото време се посочва, че стратегията не е достатъчно конкретна като реформи, времева рамка и финансиране. И съветва да се задвижи план за действие с реструктуриране на болниците.
По отношение на ромското малцинство България трябва да гарантира, че задоволяването на разнообразните му нужди ще бъде застъпено чрез ефективни действия, пише още в коментарите.
Забележката към водните ресурси е, че те се нуждаят от добро управление, като се засили ролята на държавния регулатор, а отговорността за проектите в сектора да се прехвърли от общините към местните компании.
Комисията смята още, че България трябва да ускори изработването на стратегия за науката, така че до 2020 г. тази сфера да представяла 1,5% от брутния вътрешен продукт.
На 2 юни Европейската комисия издаде шест препоръки към България за 2014-2015 г. във връзка с Националната програма за реформи - за бюджета, пенсионната система, заетостта, образованието, бизнеса, енергетиката.