Египтолог разкри една от най-големите археологически загадки на всички времена. Става въпрос за изчезването на 50-хилядна персийска армия в египетската пустиня към 524 г. пр. Христа. Проф. Олаф Капер от университета в Лайден, Холандия, установи, че някои неща са били скрити и това му помогна да разгадае загадката, съобщи Сайънс дейли.
Трябва да е имало пясъчна буря, пише древногръцкият историк Херодот. Той разказва историята за персийския цар Камбис, който влязъл с 50-хилядна армия в египетската пустиня близо до град Тива. Войниците никога не се върнали - били погълнати от пясъчна дюна. Фантастичен разказ, който дълго време бе обект на дебати.
Капер никога не е вярвал в разказаното от Херодот. "От XIX век любители и професионални археолози търсят следи от тази армия. Някои очакваха да открият под земята армия с цялото й бойно снаряжение. Човек обаче не може да умре вследствие на пясъчна буря, камо ли да изчезне цяла армия", заяви египтологът.
Капер предлага съвсем различно обяснение. Той твърди, че армията не може да изчезне, но може да бъде разбита.
"Изследванията ми показват, че армията не е минала просто през пустинята - крайната й цел е бил оазисът Дахла. Там се намирали войските на египетския владетел бунтовник Педубаст Трети. Той хванал в клопка армията на Камбис и по този начин ръководел от оазиса завладяването на голяма част от Египет. По-късно бил коронясан като фараон в столицата Мемфис", поясни египтологът.
Съдбата на армията толкова дълго останала неясна вероятно заради персийския цар Дарий Първи, който удавил в кръв египетския бунт две година след разгрома на Камбис. Дарий Първи обяснил с природно бедствие разгрома на армията на своя предшественик. Така 75 години след събитието Херодот е можел да си вземе бележки единствено въз основа на историята за пясъчната буря.
Капер направил откритието случайно. През последните 10 години той участвал в разкопки в оазиса Дахла заедно с учени от Нюйоркския университет и университета в Лече, Италия. По-рано тази година попаднал на цялостния списък с титлите на Педубаст Трети върху каменни блокове от древен храм. "Така пъзелът се подреди", отбеляза египтологът. „След като комбинирахме тези данни с ограничената информация, която имахме за Педубаст Трети, и с разказа на Херодот, си дадохме сметка какво се е случило".