Даскали и майки зоват за връщане на шамарите в клас

Някои учители са на мнение че само със со кротце со благо не става

Учители и родители предлагат непослушните деца да бъдат подлагани на физическо наказания, включително шамари. Зад идеята са застанали 0,2% от всички 8724 майки и преподаватели, участвали в онлайн анкетата за Закона за училищното образование на МОН.
Всеки пети участник в допитването пък е категоричен, че при нарушения на реда децата трябва да бъдат изключвани от училище. 16,3% смятат, че проявилите се като хулигани ученици трябва да полагат обществено полезен труд, а за 13 на сто решението е глоба за родителите.

„Младите до 29 години са на мнение, че основното образование трябва да е до 7-и клас”, обобщава министър Анелия Клисарова. По вързрастните настоявали това да става до 8-и клас.
Родителите особено по-младите са против идеята децата в начален курс да повтарят класа ако не са усвоили материала. 68,8% от семействата и преподавателите обаче са категорични, че не трябва да се преминава автоматично от един клас в друг независимо от резултатите. Сега децата, които не показват добри резултати, посещават летни часове, за да наваксат пропуските. Същевременно психолозите са остро против, според тях повтарянето на класа ще нанесе психическа травма на децата.

Половината от учителите, участвалите в общественото обсъждане, са на мнение, че миниматурите трябва да отпаднат. Според МОН това е така, понеже по същество външното оценяване мери уменията на самите учители, не толкова на децата.

Английският задължителен
Изучаването на английски език да бъде задължително за всички ученици още от 1-ви клас. Това е едно от предложенията на граждани, постъпили на пощата на МОН. Друга идея е в езиковите гимназии да се въведат допълнителни часове, които да дават професионална подготовка на учениците. Предложението е децата да получават квалификация за екскурзоводи или преподаватели по чужд език, която да им помогне за по-лесното адаптиране на пазара на труда.
Родителите настояват и за повече часове по български език и литература, както и за по-малко помагала. Учителите от своя страна искат промяна в механизма на делегираните бюджети. Те настояват парите да се дават според качеството на образованието, а не според броя на записаните в клас деца.

Източник: http://www.monitor.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини