Следващата година жителите на Лос Анджелис ще напълнят киносалоните, за да гледат касовия филм, наречен "Сан Андреас", в който се разказва за апокалиптично земетресение, помитащо града им, но тогава зрителите ще се запитат дали това няма да се случи действително, пише в. "Дейли телеграф".
Южната част на земетръсния разлом, известен като Сан Андреас, който преминава край града, не е произвеждал мега земетресение с магнитуд от над 7,5 от 1680 г. и според сеизмолози такова силно земетресение е трябвало да има още преди 100 години.
Серия от слаби земетресения в последните месеци отново накараха сеизмолозите да се запитат дали вторият по големина град в САЩ би издържал на мощно земетресение. В първите пет месеца на настоящата година имаше най-малко пет земетресения с магнитуд 4. За първи път подобно нещо се случва в Лос Анджелис от 1994 г. досега.
Голямо земетресение е неизбежно, казва "царицата на трусовете", докторът по сеизмология Люси Джоунс, назначена неотдавна от властите на Лос Анджелис, за да подготви града за голямо земетресение.
Джоунс, която е от американския Геофизичен институт, е популярна в Лос Анджелис вече от 20 години и нейните туитове относно сеизмичната активност се следят внимателно. Но сега доктор Джоунс е притеснена, а когато тя е притеснена, всеки друг в Лос Анджелис също трябва да се притеснява.
Експертката е обезпокоена от броя на сградите, които не са били модернизирани и могат да рухнат при силно земетресение. Модернизирането на сградите, така че да бъдат сеизмично устойчиви е скъпо и включва например подсилване на сградите със стоманени скоби.
Люси Джоунс припомня, че Лос Анджелис е бил застроен през 50-те и 60-те години на миналия век и всички бетонни сгради имат действителни проблеми. Според неотдавнашно изследване на Калифорнийския университет в Лос Анджелис има 1451 бетонни сгради, които не са укрепени срещу трусове, в това число около 50 хотела, 50 църкви и 25 старчески домове.
Смята се, че при силно земетресение 5 процента от тях или 75 сгради ще рухнат, но не може да се прецени кои точно.
На три часа път северно от Лос Анджелис се намира разломът Сан Андреас. Той преминава през градчето Паркфийлд, населено само от 18 души. Те наричат градчето си на шега "световна столица на земетресенията". Посетителите пък са посрещани с табела "Бъди тук, когато се случва".
Паркфийлд е най-щателно наблюдаваната земетръсна зона в света заради редовните трусове. Между 1857 и 1966 г. там е имало шест последователни труса с магнитуд 6 - средно едно на всеки 22 години.
От 1980 г. в града е разположена батарея от сензори, в това число и в дупка, изкопана в самата разломна линия. Учените се надяват, че така ще разберат по-добре трусовете, случващото се по време на тях в и близо до разломите и това ще помогне да се правят прогнози за времето и силата на бъдещите земетресения.
В Калифорния има стотици разломни линии, като учените откриват все нови и нови. Неотдавна стана ясно, че мол на стойност 200 милиона долара и небостъргач в Холивуд са построени точно върху две новооткрити разломни линии.
Губернаторът на Калифорния Джери Браун иска да похарчи милиони долари, за да картографира всички разломни линии. Той прави прогнози 50 на 50 за силно земетресение в Лос Анджелис. През март имаше трус с магнитуд 5,1 - най-силният в Лос Анджелис от началото на годината. Трусът беше в разлома Пуенте хилс, който беше открит през 1999 г.
Според сеизмолози трус с магнитуд 7,5 в разлома Пуенте хилс би бил "адският трус", защото разломът минава точно под центъра на Лос Анджелис. Експерти смятат, че такъв трус би убил до 18 000 души и би оставил няколко милиона без дом. Щетите биха били 250 милиарда долара.
Според Люси Джоунс такъв трус се случва веднъж на 2500 години, но никой в Лос Анджелис няма представа кога е бил последният подобен трус.
Разломът Сан Андреас който е по-далеч от центъра на Лос Анджелис ще убие по-малко хора, ако породи трус с магнитуд 8, казват експертите.