С невероятна онлайн скорост се увеличава броят на подписалите "Петиция за разпускане на ДПС като незаконно регистрирана партия". Подписката, стартирана на 2 август 2013 г. в peticiq.com, нараства с темпове от около 10 гласа/мин., установи Асеновград.НЕТ. До датата на предсрочните парламентарни избори под нея са се подписали близо 9000 души. След вота обаче е настъпил истински бум - в момента подписите гонят 41 хиляди. Към 18.45 ч. днес те бяха 40 408.
Към самата петиция има над 2 хил. коментара, повечето от които подкрепящи исканията за разпускане на ДПС.
Ето и текстът, цитат от Конституцията, към подписката:
"Незабавно самосезиране на конституционния съд и разпускане на ДПС поради следните причини:
КОНСТИТУЦИЯ на РБ
Чл. 11. (4) Не могат да се образуват политически партии на етническа, расова или верска основа, както и партии, които си поставят за цел насилствено завземане на държавната власт.
Чл. 13. 4) Религиозните общности и институции, както и верските убеждения не могат да се използват за политически цели.%
Ще се опитаме да внесем яснота, макар и на съвсем базисно ниво. В сайта на НС е публикувано следното:
Изискванията, реда и условията за стартиране, провеждане и разглеждане на такива подписки са установени в Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление.
С оглед по-бързото и лесно обработване на подписките е желателно вносителите от инициативния комитет да оформят листовете с подписката в папки или подвързани книжни тела, като наред с другите документи при внасянето представят предавателен протокол колко папки съдържа подписката, колко листа – всяка папка и колко подписа – всеки лист. Папките и подписите по възможност е добре да бъдат последователно номерирани, а в описа да се посочва всяка папка от кой номер до кой номер подписи съдържа.
Към подписката се прилага писмо до председателя на Народното събрание, придружено от предвидените в закона документи, което се завежда в интегрираната информационна система на Народното събрание и получава входящ номер. Той се предоставя на представителите на инициативния комитет.
Подписките се внасят и регистрират в Информационно - административния център (ИАЦ) на Народното събрание след предварително уведомяване за датата и часа на внасяне (в рамките на работното време на центъра)."
Ето и самия Закон за участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление.
Сами преценете какви биха могли да са последствията. Нулеви или...?
Васко
наблюдател
ivan_1413308266
ivan_1413308266