Ден на бесарабските българи

Датата 29 октомври е избрана през 1938 г. от потомците на бесарабските и таврийските българи по повод 100-годишнината от освещаването на катедралния храм "Свето Преображение господне" в Болград, Румъния (29 октомври 1838 г.). Тогава се ражда инициативата 29 октомври (16 октомври ст. стил) да бъде Ден на бесарабските българи.

В изграждането на храма е вложен доброволният труд на 10 000 преселници от българските земи. Храмът се освещава от бесарабския владика архиепископ Кишиневски. Освещаването се извършва в присъствието на хиляди хора - домакини и гости от 82-те български колонии, а тържествата по този повод продължават четири дни. Тогава за пръв път зазвъняват петте големи камбани на новия храм. Тази част на Бесарабия е била в пределите на Руската империя, а българските преселници са имали статут на колонисти.

Основните бежански вълни на масово преселване отвъд Дунава съвпадат с многобройните руско-турски военни конфликти и са мотивирани от руската протекционистична политика спрямо изселващото се население от поробена България. Така в края на 18-и и през 19-и век около 400 000 българи се преселват в княжествата Влашко, Молдова и Бесарабия. Съгласно дадените им права и привилегии, организират свои колонии, основават градовете Болград и Комрат, както и 64 села.

По повод деня до българските медии бе разпратен поздравителен адрес от Всеукраинската обществена организация "Конгрес на българите в Украйна". Ето какво се казва в него:

"Уважаеми сънародници!

Честит ден на бесарабските българи. Честито на всички онези, които през годините, далече от Родината, пазят българския дух. Преди два века стотици български семейства се заселват в Бесарабия. Те създават новите си къщи, църкви и училища. Бесарабските българи, като Александър Малинов, Олимпий Панов, Александър Теодоров-Балан, Данаил Николаев, Иван Колев, Димитър Агура, Георги Сгурев участват във възстановяването на независима България след Освобождението й от турското робство.

Бесарабия през годините е под различни политически режими и въпреки това българите успяват да запазят силния дух и никога не забравят за България. Не можем да променим историята, но тя е изключителен урок за нашето бъдеще. Никога не трябва да забравяме кои сме и винаги гордо да продължаваме напред.

Поздравявам всички бесарабски българи с този празник. Нека този ден напомня, че сме потомъци на силен народ. Бъдете живи и здрави, а делата ви нека бъдат причина за гордост на нашите деца!

Честит празник!

С уважение: Юрий Граматик

Президент на Всеукраинската обществена организация "Конгрес на българите в Украйна"

Източник: asenovgrad.net

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини