Вложители в КТБ ще наемат международната разследваща компания CCI AG да проследи изчезналите пари в банката.
Българският представител на компанията Competitive Corporate Intelligence AG адвокат Александър Пелев обясни на пресконференция на вложителите в КТБ, че тя е създадена преди 6 г., предаде БНР.
"В рамките на дейността на нашата фирма е да се намерят фактите, а вече ... подвеждане на тези факти, интерпретиране, как ще се отнасят към българското законодателство и не само българското, защото, когато става въпрос за прехвърляне на такива парични суми, не можем да кажем какви са в момента, разбира се...", коментира той.
По думите му може да се правят предположения на база на информацията, която излиза официално.
Според Пелев обаче с прехвърлянето на пари зад граница е "засегнато въздействието не само на българското законодателство".
"Можем да предполагаме, че това е законодателство на някоя от основните европейски държави", коментира той.
В компанията работят хора от израелските служби за сигурност, както и бивш помощник-директор на ФБР, съобщи БГНЕС. Компанията има екипи в 4 европейски държави. До момента се е занимавала с кражбата на средства на една от големите банки в Казахстан в размер на над 2 млрд. долара, като бившият й директор е обвиняем.
Междувременно вложителите обявиха, че ще подновят протестите си с искане за незабавен достъп до парите си.
Първият протест ще е утре пред парламента и на него ще има бидони. Протестни акции ще има и пред домовете и офисите на "известни крадци", облагодетелствали се от активите на КТБ, заявиха още вложителите.
"Има хора, които са вече в крайно отчаяние и не чувстват защитата на държавата. Не е нормално в други държави подобни казуси да бъдат решавани за дни, а при нас това продължава пет месеца; затова държим на хората в БНБ и на някои политици да се потърси отговорност", заяви Илия Зюмбилев, организатор на протести заради КТБ в Пловдив, цитиран от БТА.
По думите му има политически кръгове, членове на последните пет правителства и лица с огромно влияние върху български медии, които са се облагодетелствали от КТБ и са в списъка на ограбилите банката.
Божидар Томалевски от "КТБalive" и председател на "Другата България" заяви, че някои от вложителите в КТБ възнамеряват да се откажат от българско гражданство. Той каза и че ще ангажира всички юристи и експерти на формацията, за да бъде заведена колективна жалба на вложителите до Европейския съд в Страсбург за това, че на хората цели пет месеца им е отказан достъп до парите им.
Томалевски припомни, че по техни данни засегнатите от казуса КТБ са над 1.1 млн. души, включително членовете на семействата на вложителите и работещите в държавни предприятия. Според него 152-ма души от 42-то НС и 121 от сегашния парламент са се облагодетелствали от ограбените активи на КТБ.
Междувременно международни кредитори на КТБ предупредиха България, че ако банката фалира, ще излезе по-скъпо на държавата, отколкото ако бъде спасена, и заплашиха със съд. В писмо до правителството облигационерите призоваха властите да преразгледат спасителната оферта, предложена от консорциум миналата седмица и която бе отхвърлена от парламента.
Днес стана ясно, че в БНБ е получена нова оферта от други инвеститори. По думите им те са готови да вложат 5.2 млрд. лв. в КТБ, но искат подкрепа и от държавата
Явор