Парламентът ще обсъди на първо четене днес промени в закона за данъците на физическите лица за замяна на т.нар. плосък данък с прогресивно облагане. Това предвижда проектопрограмата на депутатите за седмицата, която предстои да бъде гласувана в началото на днешното заседание.
Измененията за отмяна на плоския данък са внесени от депутати от "Атака" и от БСП. И двата законопроекта бяха отхвърлени от парламентарната комисия по бюджет и финанси миналата седмица.
Проектът на хората на Волен Сидеров предвижда 7 ставки за годишните доходи, като тези до 4800 лв. на година да са необлагаеми.
БСП пък предлага доходите до минималната работна заплата - 340 лв., да не се облагат, а 10-процентната ставка да се запази за доходите от 340 лв. до 1000 лв. за горницата над 340 лв.
За доходите от 1000 до 2000 лв облагането да е 66 лв. плюс 12 на сто за горницата над 1000 лв., което на практика означава по-нисък данък от 10-процентната ставка в момента. За доходите от 2000 до 5000 лв. – 186 лв. плюс 15 на сто за горницата над 2000 лв., за над 5000 лв. - 636 лв. плюс 20 на сто, предвижда разработената от БСП скала.
Предлага се месечната данъчна основа да се определя като облагаемият доход се намалява с удържаните от работодателя задължителни социални и здравни осигуровки. В миналия мандат докато бяха управляващи социалистите не успяха да се разберат с партньорите си от ДПС за премахването на плоския данък, въведен при управлението на Тройната коалиция.
Депутатите трябва да променят днес и Закона за устройство на територията заради закриването на Министерството на инвестиционното проектиране. Предвижда се обсъждане и на промени в закона за ДДС.