Турция разчита съществено да увеличи износа на храни в Русия, като се възползва от санкциите на Запада и ответните мерки на Москва. Според турските експерти този въпрос ще бъде един от главните по време на предстоящите в Анкара преговори на президентите на двете страни Владимир Путин и Реджеп Ердоган.
Руският лидер ще бъде приет в новата резиденция „Белият дворец”, където преди няколко дни първи чуждестранен гост преди Путин бе папа Франциск.
Турската страна разчита да обсъди нови възможности за разширяване на своя износ като се имат предвид намеренията на Анкара и Москва до 2020 г. да увеличат търговския си оборот до 100 млрд. долара. В интерес на Турция е да измени и съществуващия дисбаланс между вноса и износа.
Голямо внимание Анкара отделя на въпроса за договора за преференциална търговия и премахването на редица ограничения в търговско-икономическата сфера. Освен това специално значение има готовността на двете страни да преминат към взаимно разплащане в националните си валути.
Местните наблюдатели разчитат, че по време на заседанията на Съвета за сътрудничество на най-високо равнище ще се удаде да се постигне напредък и по газовия въпрос. Турция се стреми да получи отстъпка за купувания от Русия газ, а също и да се разгледат възможностите да бъде увеличен вносът му.
Темата за отстъпките бе обсъждана миналата седмица в Москва от министъра на енергетиката и природните ресурси Танер Йълдъз. Дискусиите ще продължат и днес в Анкара. Турция има право от 2015 г. да води преговори за отстъпка в рамките на действащите договори. Заради измененията на световните цени на газа, републиката (Турция, бел.ред), както по-рано заяви Йълдъз, губи значителни средства, купувайки руския природен газ по договорената по-рано цена.
Темата с увеличението на обема на вноса на руски природен газ стана актуална във връзка със ситуацията в Украйна. Около 14 млрд. куб.м Турция получава по т.нар. „западен коридор”, по тръбопровод, който минава през Украйна, но след разразилата се там криза пренасяният ежедневно обем съществено спадна.
По време на визитата Путин и Ердоган ще обменят мнения и по външнополитически въпроси. Турция се надява да чуе руските аргументи по украинската проблематика и, както се очаква, да потвърди своята официална гледна точка, че е необходимо кризата да се урегулира изключително по пътя на преговорите.
Лидерите ще обсъдят и ситуацията в Сирия. Турция принципно продължава да смята за необходимо напускането на президентския пост от Башар Асад и по този въпрос турската позиция се разминава с руската. Но президентите ще имат възможност както да споделят своите гледни точки, така и да обсъдят проблема с борбата с групировката „Ислямска държава”, пише ТАСС.
спароу джак