Европейската централна банка (ЕЦБ) ограничи възможността на Българската народна банка (БНБ) да отпуска кредит за покриване на недостиг на средства във Фонда за гарантиране на влоговете. Подобна опция беше предложена в предложение за изменения в Закона за гарантиране на влоговете. То беше внесено за разглеждане в Народното събрание на 12 ноември. Веднага след внасянето му в парламента от БНБ се обявиха против предвидените промени и поискаха становище от ЕЦБ по случая.
В проектозакона се предвижда въвеждането на нови мерки в случай на недостиг на средства във Фонда за гарантиране на влоговете. Според тях от структурата могат да поискат увеличаване на годишните вноски, които банките й изплащат, за покриване на дупката. Ако и тогава обаче средствата във фонда не са достатъчни, то БНБ е задължена да покрие недостига в рамките на 10 дни.
"БНБ е длъжна да предостави кредит на фонда в размера, необходим за покриването на допълнителния недостиг на средства, и с лихва, равна на действащия към момента на предоставяне на кредита основен лихвен процент”, предвижда законопроектът.
По отношение на това обаче от ЕЦБ посочват, че отпускането на подобен заем в срок от 10 дни от страна на Централната банка е несъвместимо със задълженията на БНБ.
"ЕЦБ последователно е подчертавала, че единствените съвместими със забраната форми на финансиране от централната банка в полза на национална схема за гарантиране на депозити в кредитните институции са: а) кредит в рамките на деня в съответствие с общите правила за предоставяне на такъв кредит от централната банка; и б) краткосрочно спешно ликвидно финансиране в съответствие със строгите условия, установени в докладите на ЕЦБ за конвергенцията, т.е. ако подобно финансиране е краткосрочно, насочено е към овладяването на спешни ситуации, на риск са изложени аспекти на системната стабилност и решенията се вземат по усмотрение на централната банка", коментират от европейската институция.
Според ЕЦБ в предлагания законопроект не се съдържат условия и максимален срок за въпросния кредит, предоставян от БНБ на Фонда за гарантиране на влоговете. "Следователно задължението на БНБ да предостави кредит на фонда в размера, необходим за покриването на допълнителния недостиг на финансови средства във фонда, е несъвместимо със забраната за парично финансиране", посочват от институцията.
Заедно с това в становището на ЕЦБ се казва, че законопроектът накърнява институционалната и финансовата независимост на Централната банка, а с това може да наруши и функционалната й независимост. В него се допълва, че отпускането на заем на фонда ще попречи на инвестирането и управлението на резервите на БНБ.
Според ЕЦБ предоставянето на заем, независимо колко голям е той, може да "ограничи финансовите средства в БНБ и нейните резерви". В нейното становище се казва още, че по този начин под заплаха ще бъде изпълнението на задачите на Централната банка, свързани с Европейската система на централните банки, както и стабилността на валутния борд в България.