Бизнесът недоволен от идеята вноските за втора пенсия да отиват в НОИ

Васил Велев сравни с национализация възможността допълнителната осигуровка на родените след 1959 г. да отива в НОИ, съобщава Money.bg.

Вчера и от Българската стопанска камара, в лицето на председателя й Божидар Данев, обявиха, че няма да признаят меморандума, подписан от правителството и синдикатите за пенсионната реформа - възрастта за пенсиониране през следващата година остава замразена.

От следващата година ще се въведе принципът на свободен избор на лицата, родени след 31 декември 1959 г., да се осигуряват задължително за допълнителна пенсия в универсален пенсионен фонд или изцяло за пожизнена пенсия в ДОО.

Предложението е направено от финансовия министър Владислав Горанов, каза по БНР президентът на КНСБ Пламен Димитров.

Това е стъпка точно в противоположната посока", каза от своя страна Васил Велев по отношение на предложението от догодина всеки сам да избира дали да продължи да се осигурява в частните фондове, или да прехвърли парите си в НОИ, включително и ранно пенсиониращите се.

Вместо да се укрепва капиталовият стълб, да се заздравява връзката между това, което внасяш като осигуровка, и това, което ще получиш като пенсия, се неглижира. Вместо държавата да укрепи институциите и да се спазва законът, така че да са гарантирани целите, които се поставиха с въвеждането на този втори стълб преди 14 години, сега казваме, че даваме право, който иска да си премести партидите в държавното осигуряване. Само че не казваме, че там няма да има партиди, тоест личните пари на всеки от частния фонд отиват в общия кюп на държавното осигуряване и се изхарчват още същата година", коментира Велев.

По негово мнение парите, които са събирани в последните 14 години в капиталовия стълб, сега бързо ще се разграбят за 1-2 години. „Това много наподобява национализацията на резерва на Здравната каса преди години", смята Велев.

Той посочи, че със сигурност ще има реакция от страна на работодателите по подписания меморандум, която тепърва ще бъде обсъдена. Велев уточни, че и работодателите, подобно на синдикатите, могат да заплашат с протести заради подписаното споразумение. Две трети от членовете на АИКБ подкрепят да има протест, но биха участвали една трета от тях, което пак е повече от числеността на синдикалния протест, каза Велев.

Според него мярката за криминализиране на неплащането на осигуровки може да се изроди в преследване на неудобни конкуренти. Той обясни, че не възразяват срещу тази мярка, макар че я възприемат като популистка и такава, която няма да доведе до нужния ефект. Велев коментира, че и в момента може да се преследва наказателно този, който укрива осигуровки.

Междувременно председателят на социалната комисия към парламента Хасан Адемов обяви, че се върви към преосмисляне на тристълбовия осигурителен модел в България,  като в дългосрочен план може да бъде поставено под съмнение и  съществуването на частните пенсионни фондове. Според бившия социален  министър идеята осигуряващите се за втора пенсия да имат право да  избират дали вноските им да отиват в частен или универсален пенсионен  фонд е прекалено сериозна, за да може да се приеме без широка дискусия.

Частните пенсионни фондове разчитат на капиталов елемент,  там се разчита на доходност, която през последните две години е 6 %,  обясни депутатът пред Дарик, като отчете, че тази доходност е например  значително по-висока от тази в банките.

По думите му, ако тристълбовата философия на осигурителния модел бъде преосмислена, това изисква широка дискусия и сериозен дебат с участието на обществото като цяло и на всички заинтересовани страни.

Още снощи от БСК определиха възможността за избор между пенсионен фонд и държавния като „особено тревожен сигнал". В комбинация с появилите се през последните дни в публичното пространство идеи за национализиране на универсалните пенсионни фондове, това предложение е повече от притеснително, смятат от камарата. Нейните представители подкрепят правото на избор, но уточняват, че то не бива да нанася удар върху осигурителния сектор. Вместо това трябва да е при гарантиране на категорична равнопоставеност между НОИ и УПФ. Според стопанската камара предложението създава предпоставки за допълнителни сътресения в осигурителната система.

От БСК казаха, че няма да признаят меморандума, подписан от правителството и синдикатите за пенсионната реформа, който залага и замразяване на пенсионната възраст за догодина. Изпълнителният председател на Българската стопанска камара Божидар Данев каза, че това са сепаратистки действия, които поставят под въпрос ролята на тристранния диалог.

Източник: news.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта (1)

  • 1
    12
    123
    0 -1
    18:38, 15 дек 2014
    Нека ги внасят в частните фондове и в един прекрасен ден да пляскат с ръчички,защото някой се е облажил и станал милионер.Частните фондове ще кажат парите ги няма,действайте. Както стана с КТБ.Парите ги няма,виновни няма, богатият народ да плаща.

Случаен виц

Последни новини