Бедните в хасковска област през 2013 година са обеднели още повече в справнение с предходната година. Това показват изводите от националния статистически инстититут. Регионът е сред петте в страната, в които прагът на бедност за 2013 г. намалява спрямо 2012 г. с повече от 10%. Останалите са Смолян, Шумен, Пазарджик и Кърджали. Основните причини за по-ниската линия на мизерията в Хасковско се дължи от една страна на увеличаване на относителния дял на самонаетите лица с доходи, близки до минималния осигурителен доход в размер на 420 лева, а от друга на повечето безработни.
Според статистиката през миналата година линията на бедност общо за страната e 285.92 лв. средно месечно на лице от домакинство. При този размер на линията под прага на бедност са били 1 527.5 хил. лица, или 21.0% от населението на страната. В сравнение с предходната година размерът на линията на бедност се увеличава с 2.2%.
През 2013 г. най-ниското ниво на бедността се наблюдава в областите Пазарджик и Кърджали - съответно 185 и 189 лв., а най-високото - в София - 448 лв. На фона на тези числа с 238 лв. средно на човек на месец хасковският регион е под средната линия на бедност в страната от 286 лева.
Цифрите показват още и че в областта жените са по-бедни от мъжете. Процентите на бедните по пол се разпределят съответно 18, 4 срещу 12, 6.
Статистиката продължава да отчита феномена „ работещ беден“.
Относителният дял на работещите с висше образование под линията на бедност в цялата страна е 1.5 %, а при лицата с основно и по-
ниско образование е над 20 пъти по-висок.
Анализът на бедността у нас показва още, че най-засегнати са възрастните самотноживеещи хора, самотните родители с деца, както и сиемействата с три и повече деца.
През 2013 г. 28.4% от децата на възраст до 17 години в България са изложени на риск от бедност в сравнение със 17.1% от възрастните между 18 и 64 години и 27.9% от тези на 65 и повече години, или най-големият дял на лицата в бедност е сред децата. През 2013 г. почти половината от тях не могат да си позволят едно хранене, включващо месо, пиле или риба поне веднъж дневно, пресни плодове и зеленчуци веднъж дневно. Половината от подрастващите заради липсата на достатъчно средства в семействата им не могат да си позволят и подходящи книги.
На повече от половината деца не могат да бъдат осигурени поне два чифта обувки според сезона (54.5%). За всеки две от пет деца не може да бъде осигурено закупуването на нови дрехи. През 2013 г. 34.5% от децата с материални лишения живеят и в риск от бедност, показа още проучването на НСИ.
М. Манолова
d.filev
haskovlia
много стар шофьор
джорджо шапкаридзе
dakra
венко ангелов