Драконовски проверки на Капъ куле |
Солени глоби отнасят в Турция нашенци,които решат да пият по една бира на улиците на космополитния град Истанбул .Консумирането на алкохол се счита за нарушаване на обществения ред.Глобата е сто турски лири.Полицията не прави никакъв компромис.Това трябва да знаят туристите от Кърджали и България решили да прекарат новогодишните празници в Градът на градовете.
Властите в Турция непрекъснато затягат мерките срещу употребата на алкохол в страната след като президентът Реджеп Таип Ердоган излезе с призив :”Да превърнем айрана в национално питие!”.
Кметовете избягват да говорят за налаганите от тях глоби,показа опита ни от община Осман гаази в Бурса. Те не крият,че дори в скъпите и посещавани доскоро от европейци хотели на града, в ресторантите вече не се сервира алкохол. Причината е, че все повече богати сирийци и иракчани отсядат в тях.
Мерките срещу алкохола са драконовски в селата. Там в местните ресторантчета и кафенета не можеш да близнеш алкохол. Жандармерията дебне всеки нарушител. Селяните сами се топят пред властите.
По нареждане на вътрешния министър опитът да внесете алкохол в Турция е силно ограничен. Багажът се проверява на скенер от митничарите. Вносът на концентрат от България е напълно блокиран. Бутилките се изхвърлят в специални контейнери на Капъ куле. Можете да си купите бутилка алкохол от Фришопа, само ако сте били за последно в Турция в продължение на три денонощия.
Консумацията на алкохол е забранена от Корана и мюсюлманското право шариата. Курсът към възраждането на ислямските традиции приет от президента Ердоган е свързан и с ограничаването на употребата на алкохол. Мерките се смятат и за насочени към алевитското население, което по традиция употребява ракия и вино.
Стигнали сме до там, че се крием дори,когато пием в къщи,споделят изселници от Истанбул.
Георги Кулов
еснаф
трезвеникь
pembebey