Санирането на блоковете ще става от централизирано определени фирми |
Общината ще има последната дума кой да получи напълно безплатно саниране на блоковете и това е принципната разлика с проектите по оперативни програми на ЕС. Това изясниха от община Хасково на пресконференция по повод предвидените 1 млрд лева, с които панелките и други категории жилищни блокове, да се сдобият с напълно безплатна топлоизолация, дограма, ремонтирани стълбища и покриви. Общината ще е посредник между донора, банката, която ще оперира с държавните пари, и крайния получател в лицето на собствениците. Местната администрация ще преценява дали сградата отговаря на изискванията и дали кандидатстващите стават за бенефициенти по програмата, за да резюлира с „да“ или „не“ всеки блок-кандидат.
Въпреки анонсите, че в санирането трябва да се включат максимален брой дребни и средни фирми, за да се стимулира икономиката по места, определянето на изпълнители за грандиозния проект ще става на централизирани търгове. „Това го изисква законът за етажната собственост. Няма как да сепарираме /разделим/ поръчката“, уточни зам.-кметът по строителството Нели Станева. Надеждата все пак е, че дори и 1-2 фирми да вземат поръчката, те няма да се справят с работата и ще се принудят да наемат множество подизпълнители. Защото работата, специално в Хасково, е много.
Почти на 100 % на безплатно саниране подлежат квартали като Орфей, Бадема, Възраждане и блоковете по бул. Васил Левски, ул. Ком, значителна част от Раковски, Червена стена, блоковете по Илинден и други петна с панелки. Макар панелните блокове да са най-големия сегмент, на безплатно саниране подлежат и т.нар. пакето-повдигащи конструкции, като например 4-те блока около Лебеда, 15-16-17 блок до Веспрем, включително и трите тухлени блока 10, 11 и 12 на Орфей до детелината за Димитровград. Иначе тухлата не участва в програмата и това е късата клечка за подобни блокове, включително и известния като Диаманта, до ДНА. Още не е много ясно колко точно сгради подлежат на саниране, още по-малко е ясно кои ще се санират. Защото това зависи от сдруженията на собствениците.
Според член 25 от Закона за етажната собственост, трябва да се създаде юридическо лице „сдружение на собствениците“, което да се регистрира със свой Булстад и тепърва да кандидатства по програмата. Желание за безплатна топлоизолация трябва да заявят собствениците на поне 67 % от идеалните части на блока. До кандидатстване се допускат блокове с минимум 36 жилища, което включва дори и малките 8-етажници с по два входа / 2х24=48 апартамента/. Там, където сградите са долепени една до друга и обединяват няколко адреса, примерно Червена стена 1-3 с общо три блока, трябва да се санира цялата конструкция. Кандидатстващите юридически субекти могат да са няколко, но всяко сдружение на собствениците трябва да включва минимум 36 жилища.
„Много важно е да се отбележи, че кандидатстването по програмата е ЕДНОКРАТНО“, натърти Станева. Тоест общината не може периодично да кандидатства за пари, когато отделните сдружения се наканят да гласуват включването в програмата и да поискат финансиране. Изглежда ще има една дата, до която който кандидатствал - кандидатствал, останалите ще пият студена вода и единствен вариант за тях остава европейското саниране. То обаче изисква 25 % съфинансиране от собствениците, което в пари е някъде около 10 години изплащане на заем от по 80-100 лв месечно. „Има обещание, че невключените сега сгради ще кандидатстват за безплатно саниране за следващия период от 2016-та до 2020-та година“, пробва да успокои главният архитект Кремена Цонева. Но и в самата община не са наясно дори за първия грант, който подлежи на усвояване тази и следващата година, камо ли за следващия период. Крайната дата за настоящото кандидатстване не е ясна - Министерството на регионалното развитие подготвяло типови договори, които да бъдат валидни за собствениците от цялата страна, но формулярите още не били готови. Едва след това ще се стартират процедурите по кандидатстване и последващия избор на изпълнители по проекта.
Любопитна подробност е какво става с вече съществуващата изолация, която всеки собственик си е направил на свои разноски. Ще се преценява дали тя отговаря на енергийните изисквания и бъдещия енергиен паспорт на сградата. Ако не отговаря, ще бъде премахната. Същата участ ще сполети и остъклените тераси, направени по стария способ - с винкели или зазиданите с итонг балкони. Дори изолацията и дограмата да е подходяща и да се разреши нейното запазване, тя трябва да е в съзвучие с общия цвят по фасадата на блока.
Г. Христов
Кремена Цонева/вляво/, Нели Станева и Налян Гюджен разясняваха как ще става санирането в Хасково |
Жакпот
ох малии
daniela_1420542869
много стар шофьор
ТТ
дс
дпс
jfc
мари
запознат_1420554375
кой
ааззз
Митко Г.
къщовница
Милен Милчев