Обучените хасковски шивачки са страхотни, но намаляват всяка година |
Специалността „шивач“ ще стане защитена в училищното образование поради недостатъчния брой кадри, произвеждан от местните училища. Паралелки с подобен профил ще могат да функционират дори с 8 ученици, вместо нормативно изискваните поне 18. Остатъкът до задължителния минимум ще се дофинансира от държавата. Това анонсира шефът на РИО Хасково Иван Панайотов в разгара на подготовката за тазгодишния план-прием. На 28-ми януари той ще бъде обсъждан на нарочна среща с директорите на всички училища, като специално на професионалните ще бъде раздаден списъкът със защитените професии. Те трябва да оформят мотивирано искане за подобни паралелки в техните школа.
Заради множеството си легални и не съвсем фирми, Хасково е наричан Градът на шивачите. Оказа се обаче, че местният трудов пазар изпитва неистов глад за кадри, като тези позиции от години са най-срещаните в офертите на Бюрата по труда. В града има гимназия, която е известна като шивашкото училище Ана Май, настояща гимназия по Лека промишленост, но проблемът е, че децата не искат да записват подобни специалности. Младите професионалистки искат да се оформят като фризьорки, маникюристки, в краен случай дизайнерки, макар и за там напливът да намалява. И то въпреки че училището прави всичко възможно да насърчи изконната си специалност, като организира паради и конкурси на собствено изработени тоалети.
Подобно е положението и при други професии в Хасково. Макар и с Авто гимназия в града, няма шофьори. Направо болезнен е гладът за специалисти по студена обработка на метали, заради което шефът на ПИМ Димитър Назъров се оплака преди време пред един министър, че дава по 1000 лв. заплата, ама няма кадри. Механото, което уж трябва да зарежда машиностроителните предприятия, е редуцирало тези специалности, пак поради липса на желаещи. Сега обаче ще открие една паралелка, която ще бъде защитена. Тя ще бъде за „заварчик“, които пък се търсят повече от IT специалистите. Справка с пазара на труда показва, че на заварчици, особено аргончици, се дават охотно по 2000 лв. и нагоре, но няма кой да работи.
„Към момента сме се споразумели за две паралелки, които ще бъдат защитени - “Газов техник“ в Автото и „Заварчик“ в Механото. Открита е процедурата за нови класове в защитените професии“, обясни Панайотов. Критериите, по които училищата могат да искат държавна помощ, е в последните 5 години да са нямали прием в подобни специалности или обявяваните паралелки да не са стигали минимума от 18 деца. Второто изискване е от бизнеса - да има глад за подобна работна ръка.
Тазгодишния прием също ще бъде с акцент върху професионалното образование, като ще се допускат повече паралелки за бившите техникуми. Така бе и миналата година, когато обаче нито 1 /една/ професионална паралелка не се случи, въпреки че някои звучаха повече от примамливо - „ветеринарен техник“ и „мехатроника“. Младежта се цели в компютри, компютърни технологии и всичко, що е с чуждо езиково обучение, въпреки че подобни кадри са много или не се търсят.
Г.Христов
Децата просто не искат да се научат на занаята, въпреки че видно, в училищата ги учат добре |
абв
Шев и Кройка
Шивачка
яяя
Шев и Кройка
яяя
huj
ььььь
xm
СЕЛЯНЖЕР
4U/4UT
maika
до разбирачите