От началото на отоплителния сезон до момента в област Кърджали са възникнали 47 пожари, причинени от отоплителни уреди и изхвърлени незагасени отпадъци. От тях 33 са запалванията в комини, 8 са пожарите в контейнери за смет. Един гражданин е пострадал. По два от случаите със загинал и пострадали граждани се води разследване. Унищожени са 60 кв. м покривна конструкция и домашно имущество.
Служителите от РД”ПБЗН” – Кърджали извършват тематични проверки в обектите, приоритетно там, където има масово пребиваване на хора – хотели и хижи в зимните туристически курорти, учебни, детски и здравни заведения, търговски обекти. Специално внимание се обръща на състоянието на електрическите инсталации- изправността, месторазположението и начина на монтаж и използването на отоплителните уреди; условията за успешна евакуация и успешно пожарогасене; състояние на пътищата, водоизточници, пожарни хидранти и инсталации за пожароизвестяване и пожарогасене.
Съвместно с общинските администрации се извършва превантивна дейност в социалните домове и жилища за осигуряване своевременна защита от пожари на самотноживеещи, трудноподвижни и болни граждани.
Проверките ще продължат до края на отоплителния сезон. За констатирани нарушения санкциите са от 100 до 2000 лева на виновните длъжностни лица и спиране от експлоатация на неизправни, нестандартни отоплителни и нагревателни уреди и електроинсталации.
Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” – Кърджали напомня за някои от на-важните мерки и изисквания за пожарна безопасност през отоплителния сезон:
1. Не използвайте нестандартни и саморъчно направени отоплителни уреди!
2. Не претоварвайте електрическата инсталация и не подсилвайте електрическите предпазители!
3. Никога не оставяйте включени електрически уреди без наблюдение!
4. При напускане на дома или работното си място още веднъж се убедете, че сте изключили уредите.
5. При пожар уреди под напрежение или включени към електрическата мрежа не могат да бъдат гасени или охлаждани с вода! Това може да стане само след изключване на електрическия ток от централното електрическо табло или от етажното такова! Има опасност от токов удар с фатални последици!
6. Спазвайте правилата за съхраняване на горивата. Това трябва да става в специално устроени места, като се избягва непосредствената близост с помещенията за живеене. Пристроените към къщите навеси трябва да са с негоримо покритие до плътни негорими стени. При наличие на влага въглищата могат да се самозапалят! Въглищата складирайте най-много до 2 метра височина на отделни купчини.
7. Отопляваните с газови печки помещения задължително трябва да са с постоянна естествена вентилация.
8. Недопустимо е устройването и съхранението на газови бутилки в бани и спални, в помещения под кота нула (мазета, шахти и др.), в близост до печки, радиатори и каквито и да е източници на топлина, както и на места с пряко слънчево нагряване, в гаражи, общи тавани и стълбища.
9. С цел установяване на течове на газ у нас към пропан-бутана се добавя мирис на чесън. В случай, че усетите специфичната миризма, веднага затворете вентилите и започнете проветряване на помещението. Пропан-бутанът е по-тежък от въздуха и се наслагва в ниските части на помещението, поради което проветряването трябва да се извърши и за най-ниските точки. В случай на теч над допустимата концентрация при източник на запалване с минимална мощност може да се възпроизведе взрив. Ако е тъмно, не палете лампата и не ползвайте открити огнеизточници – запалки, свещи и др. Веднага изключете електричеството.
10. Изисквайте от търговците при покупка на отоплителни уреди да Ви бъде предоставена съответната инструкция на български език.
11. Упражнявайте постоянен надзор над децата. Никога не ги оставайте сами вкъщи при работещи отоплителни уреди! Никога не ги заключвайте!
12. Укрепете добре всички отоплителни уреди поради опасността от обръщане. Последното е особено важно и за безопасността на Вашите близки, ако те са трудноподвижни, възрастни или болни хора! Те са най-рисковата социална група при пожар!
13. Печките на дърва не трябва да се запалват с лесно запалителни течности (бензин, нафта и др.), както и да се зареждат топли печки с гориво от вечерта за другия ден.
14. Димоотводните тръби /кюнци/ да се монтират правилно, стабилно и да отстоят на 80 см от горими материали. В никакъв случай да не се допуска използването на вентилационните канали като комини.
При възникване на пожар, първото действие на всеки трябва да е подаване на сигнал на тел. 112, организиране на евакуация на застрашените хора и гасене с налични противопожарни уреди и средства. Ако не сте в състояние да се справите сами, не поемайте излишен риск. Посрещнете и насочете спасителните екипи към огнището на пожара.
За подробна информация, относно правилата за поведение и действие на гражданите при пожари, бедствия, аварии и катастрофи, посетете сайта на Главна дирекция “Пожарна безопасност и защита на населението” – МВР: http://www.nspbzn.mvr.bg