Гърция ще внесе днес искане за удължаване на кредитното споразумение. Волфганг Шойбле отхвърля искането.
Гърция днес ще внесе искане за удължаване на кредитното споразумение, информират гръцките вестници, като се позовават на правителствен източник в Брюксел, предаде БТА. Според същия източник предложеното от Атина удължаване ще е за шест месеца.
Това ще е реалистично предложение за излизане от безизходицата, казват в Атина, като уточняват, че става дума за удължаване на кредитното споразумение, а не на меморандума, сиреч на спасителния план, чиито строги мерки за икономии гръцката страна не прирема.
Финансовият министър Янис Варуфакис вчера се е срещнал с еврокомисаря за икономическите и финансовите въпроси, данъчното облагане и митническия съюз Пиер Московиси, с когото е обсъдил въпроса за преговорите между Гърция и нейните партньори.
Очаква се гръцкото искане да се основава на предложенията, предвидени в плана на Московиси. Според печата те били адресирани до ръководителя на Еврогрупата Йерун Дейселблум, който ще трябва да реши дали да свика Еврогрупата в петък.
Еврогрупата даде на Гърция срок до петък да се съгласи да бъде продължена оздравителната (спасителната) й програма. Атина отхвърли ултиматума.
Вестниците пишат още, че в началото на седмицата са се появили две чернови на плана Московиси. В тях ясно личели компромисите, които двете страни били склонни да направят.
По-специално гръцката страна била склонна да направи отстъпки, които до голяма степен били в противовес с нейната програма.
Източници от еврозоната казват, че за да продължи финансирането на кредитното споразумение, Гърция трябва да приеме условията.
Според същите източници Дейселблум и партньорите на Гърция ще проучат дали гръцкото искане за удължаване на споразумението включва тези условия. Те казали още, че Атина не иска срив и че е склонна да бъде намерено решение. Според тях основното било гръцкото искане да удовлетворява всички страни от еврозоната.
Пред депутатите от своята партия СИРИЗА премиерът Алексис Ципрас посочил, че е имало един първи текст, който принципно бил приет от неговото правителство. Според Ципрас този текст бил отхвърлен от германския финансов министър Волфганг Шойбле. Гръцкият премиер отправил остро критики към Шойбле и го обвинил, че се опитва да подрони правителството.
Ципрас обвини Шойбле, че е "загубил хладнокръвието си" и "че се е отнесъл унизително към Гърция".
Ципрас казал още, че след днешния избор на нов президент в парламента ще бъде внесен по спешната процедура законопроект, предвиждащ взимането на незабавни мерки за уреждане на редица банкови, данъчни, социални и трудови проблеми.
"Правителството иска решение на дълговия проблем, а не срив в отношенията с европейските партньори", казал Ципрас, като изразил надежда, че такова решение ще бъде намерено.
Вестниците цитират и Волфганг Шойбле, който за сетен път демонстрирал небоколебимост, като в телевизионно интервю категорично се противопоставил на удължаване на кредитното споразумение, което Гърция смята официално да поиска днес.
"Няма кредитно споразумение с Гърция, има гръцка спасителна програма, в тази формулировка е ключът. . . Въпросът е дали тази програма ще приключи, "да" или "не", казал Шойбле. Той пояснил, че излизане на Гърция от еврозоната е въпрос на отговорност на самите гърци.