За да стоят изправени живите същества се осланят на сетивата си. При хората балансът се поддържа, благодарение на съчетание на функциите на течности във вътрешното ухо, зрението и нещо, което се нарича проприоцепция – усещането на тялото къде в пространството се намира, пише CNET . Това е фино настроена система и като повечето биологични системи трудно може да бъде възпроизведена в роботи.
Вместо това, роботите използват устройство, наречено акселерометър. То разчита на силата на земната гравитация, за да информира машината, къде е центърът на Земята в сравнение със собствената й позиция. Благодарение на акселерометъра, летящите роботи са в състояние да се равняват по хоризонта, независимо колко неравен е теренът под тях, пише агенция "Фокус".
Въпреки доказателствата, че насекомите използват гравитацията, за да се ориентират, те всъщност разчитат в много голяма степен на зрението си. Точно тази тяхна способност е вдъхновила изследователите Фабиен Експер и Франк Руфиера от Марсилския университет да създадат вдъхновен от пчелите летящ робот. Той се нарича BeeRotor, тежи 80 грама, дълъг е 47 сантиметра и е свързан с кабел. Машината може да лети в тунел с неравни, движещи се стени, използвайки единствено оптични сензори.
За да възпроизведат начина, по който насекомите използват оптичния поток, учените са оборудвали BeeRotor с 24 фотодиоди, разположени в горната и долната част на очите му. С тях роботът засича контраста и движението на околната среда. Когато скоростта, с която обект от околната среда се движи от един към друг пиксел се увеличава, роботът определя, че или скоростта се увеличава, или разстоянието между него и обекта намалява.