„24 часа": Купувачът на БТК лъже за дълговете от 900 млн.евро
Сметките показват, че общите задължения на БТК, мултиплексите и военните заводи към банки и частни кредитори не надхвърлят 600 млн. евро. При това изчисленията са направени въз основа на 100% от дълговете на БТК, които са около 450 млн. евро. LIC33 обаче купува 43% от телекома, така че би трябвало да покрие и такъв дял от задълженията. Така общата сума на задълженията, които трябва да се изплатят за шестте фирми, пада до не повече от 350 млн. евро.
„Труд": Мила от "Килърите" плака в съда
"Влоших здравето си в килията. Нощес спя на оголено желязно легло. Не пия редовно и хапчетата си. Искам да остана жива." Така през сълзи сочената за тарторка на банда за убийства, палежи и наркотици Мила Георгиева описа делниците си в следствения арест. Тя е доведена дъщеря на бившия шеф на Агенция „Митници" Христо Кулишев.
Вчера Мила и още трима от групата Килъри й поискаха спецсъдът да ги пусне от ареста. Шестима от тях бяха задържани при мащабна операция през януари, а други двама се издирват.
„Стандарт": Повече банкноти от 100 лв. в джоба ни
Повече едри банкноти от 50 лв. и 100 лв. стоят в джобовете ни. Това са банкнотите в паричното обращение, чийто брой се е увеличил най-много през 2014 г., сочат данните на БНБ. В резултат банкнотата от 50 лв. има най-голям дял по стойност в паричното обращение - 35,17%. На второ място е банкнотата от 100 лв. Тази тенденция не е от днес, през последната година делът на големите купюри трайно растеше. Тази тенденция се засили особено през декември, когато хората пазаруваха повече и по-скъпи стоки за подаръци. Заради все по-често използването на 50 лв. и 100 лв. се е покачил и номиналът на средната по стойност банкнота в обращение - от 27,96 лв. в края на 2013 г., на 28,63 лв. година по-късно. Това е стойността на виртуалната банкнота, която би била най-употребявана за разплащане. В края на 2014 г. парите в обращение са 11,6 млрд. лв. Ръстът им за година е с 1,3 млрд. лв., или с 13%.
„Монитор": Бонус „дете на професор" за прием в първи клас
Бонус точки за прием в първи клас ще получават не само децата на учителите, но и отрочетата на професори, доценти и доктори, които са университетските преподаватели. Това става ясно от обявените критерии за прием на най-малките ученици в столичното 32 СОУ „Климент Охридски". На сайта на школото е записано, че децата на учители в системата на предучилищното и средното образование и на преподаватели във висшите училища ще получават по пет точки, които ще им дават преднина в крайното класиране. Както „Монитор" вече писа, повечето елитни училища в столицата вече са публикували критериите си за прием.
„Сега": ЕК оцени издръжката на бежанците у нас най-евтино
Всеки бежанец в България "струва" 53 пъти по-малко от бежанец в Естония по "ценоразписа" на Европейската комисия, показва отпуснатата сума по фонд "Убежище, миграция и интеграция" (ФУМИ). ЕК одобри вчера 22 нови многогодишни национални програми по линия на ФУМИ и фонд "Вътрешна сигурност" (ФВС) за периода 2014-2020 г. на обща стойност около 1.8 млрд. евро. За България са отпуснати 10 006 777 евро при регистрирани от Върховния комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН) 4320 бежанци и 2048 търсещи убежище.