|
Тържествена молитва за българските унищожители |
13 години от убийството на българските унищожители. Елитът на нацията, която защитаваше половин век небето на България от чужди попълзновения, често пъти с цената на собствения си живот. Това честваха днес бойци, офицери и близки на 21-ви изтребително авиационен полк базиран в Узунджово. Родената през 1953-та година изтребителна част, бе наречена унищожителна за душманите на България по прякора на ненадминатите десетилетия наред нейни легендарни самолети-свръхзвуковия прехващач МИГ-21. Възпиращият потенциал на България бе погребан тихо и безславно през 2002-ра година, по времето на първата самоубийствена реформа в БГ армията. Иначе опелото бе подготвено още през 98-ма година, когато материалната част на унищожителите бе дадена за скрап. В резултат, войската която не е губила бойно знаме по време на битка сега има 1/една/ боеспособна ескадрила, която да пази родното небе. 40-те самолета в Узунджово и паметта на 22-ма загинали по време на бойния си дълг пилоти, са вече на боклука. Единственият спомен за славното минало е стар МИГ-21, вдигнат на постамент в хасковското село да свидетелства за героизма и родолюбието на българските унищожители. За изненада на всички, постаментът още не е откраден. Явно дори и циганските набези имат респект от „унищожителите“.
В продължение на 40 години полкът в село Узунджово се явява първата и най-важна преграда пред нарушителите на въздушното пространство на България. 36 бойни МИГ-а с най-елитните пилоти на България пазят натовската граница на Варшавския договор от юг. От тази база са направени най-многото бойни полети в историята на авиацията в България. Тук са и най-многото прехвати и въздушни схватки. В бойни условия умират редица летци, но само един заради техническо-логистична неизправност на полета, споделят съратници и сподвижници на 21-ви авиационен полк. Определят своя жребец, прославения МИГ-21, като най-сигурния самолет, който са яздили. Нищо че западните военни експерти го наричат „ковчег“, заради проблематичното управление, липсата на всякаква електроника/в първите му модели от средата на 60-те/ и чудовищната скорост превърнала № 21 в чудо на тогавашното аероплаване. Оказва се, че за пилотите от Узунджово карането с 2 пъти МАХ/2 пъти над скоростта на звука/ е било детска игра, а скорост от 2100-2300 километра е била „нормална“. Съдбата обаче не прощава и на безумно смелите- на 17-ти януари 2014-та година, Светлин Стоянов от Узунджово летял стотици часове над скоростта на звука, загина в автомобилна катастрофа с едва стотина и няколко километра в час на автомагистрала Тракия. И прибави името си към дългия пантеон погребани летци.
Днес паметта им бе почетена с мило тържество по повод денят на българската авиация и космонавтика 12-ти април. Вторник е 2 дни по-късно, но аурата на свещения Великден убедила организаторите да преместят празника на специална дата. Защото унищожителите на българските душмани трябва да бъдат почитани отделно. За да се помнят.
Г.Христов
|
Тържеството бе организирано от "Сдружение летище Узунджово" създадено през 2012 година |
|
Гордостта на българската авиация МИГ 21 бе единственият самолет с който бе въоръжена базата |
|
Изложба мемориал на летците на България |
|
Командирите на Узунджово |