Министър Нанчев/вляво/ заклейми за непатриоти всеки, който се съмнява в мисионерството зад граница |
Слънцето явно се отрази зле на военния министър Николай Нeнчев, който публично изтърва нервите си и заклейми като непатриоти всички, на които „не им трепва нищо“, когато видят строените за мисия в чужбина български воини. А който каже лоша дума за тях „няма нито сърце, нито душа“.
Министърът явно прие за лоша дума въпросът колко ще струва на България задграничната мисия в Афганистан, където на 7-ми май заминават 90 от общо 110-те български войници, като част от операцията на НАТО „Решителна подкрепа“. Въпросът бе логичен на фона на скорошните изявления за милионен дефицит в БА и нуждата от бюджетни съкращения. Тази информация е необходима на обществото, за да разбере защо се харчат пари за задгранични мисии при условие, че няма средства за изконната мисия на една национална армия - да е достатъчно боеспособна в родината си, за да я брани от външни заплахи.
Емоционалното изявление на министъра остро контрастира с всъщност смислената и много сериозната причина България да мисионерства зад граница. Основанието бе резюмирано по военному сбито и ясно от командира на българския контингент в Афганистан полковник Иван Ортомаров. На същият въпрос дългогодишният офицер ясно отговори, че сега сигурността на една държава често пъти се простира извън границите й и понякога е необходимо да се защитаваме далеч от родината, за да не се отбраняваме в нея.
А това става, разбира се, с изпълнение на съюзнически ангажименти, каквито България има към северноатлантическия пакт /НАТО/.
Иначе за обикновените войници мисията зад граница, и то на подобни рискови места като Афганистан, има съвсем различни мотиви. Според ефрейтор Христо Кавракирков от Хасково, който вече е бил в азиатската държава, мисията е начин да увеличи и затвърди професионализмът му като воин и а постигне по-добра професионална реализация. Освен това има тръпка, защото тук всичко е тренировка, а там е в реални условия. Тоест колкото по-добри сме навън, толкова по-добри ще сме и тук, намекна ефрейторът.
За абсолютният дебютант редник Митко Куршумов, измеренията на мисията имат съвсем лични и битови подбуди. Благодарение на щедрото заплащане от 72 евро на ден, ефрейторът смята да събере пари и си купи жилище след края на 6-месечната мисия. Това било ключово и за да може 30-годишният ерген да се задоми. Откровеният отговор на редника всъщност е и водещият мотив за мнозинството легионери. Въпреки риска, отиването зад граница позволява спастрянето на сума от порядъка на 12-15 хиляди евро, отделно заплатата и осигуровките, които вървят и в България. А пък опитът от излизане зад граница осигурява кариерно развитие, което пък означава по-висока заплата.
Специално тази мисия в Афганистан е със занижена степен на риск. За разлика от предишната в Кабул, сега нашите военни ще охраняват летището в Кандахар, но по-главната им задача е да помагат с инструктаж и обучение на афганистанската армия, за да може тя сама да поеме сигурността на собствената си родина. И да даде шанс на чуждите войски да се изтеглят от нейна територия. Това може да бъде последната мисия на България като част от операцията на НАТО в Афганистан, изразиха единодушна надежда министър Ненчев и началникът на отбраната вицеадмирал Румен Николов. „Дай боже да не пращаме вече войска там, а тази да се върне жива и здрава“, подчерта адмиралът.
60 от 90-те военнослужещи, които заминават след Гергьовден, са от хасковското поделение 52 740. Те са командвани от капитан Христо Василев, офицер с опит от мисии в Афганистан и Босна и Херцеговина. Половината от подчинените му са опитни легионери, сред тях има и 4 жени. Доверието към Хасково за формиране на задграничен контингент се корени и в богатия опит на местните военни от мисии в чужбина. Това ще бъде 9-тата такава за тях.
Г. Христов
...и не му трепне сърцето при тази гледка |
...или от тази |
Министърът подпали след питането колко ще струва на България мисията зад граница |
Смисленото обяснение в случая бе дадено от командира на националния контингент полк. Иван Ортомаров |
Кметовете на 4 общини, от които са рекрутираните воините/ връчиха знамената си за да се развеят в Кандахар |
Хасковлии изпратиха своите братя и сестри с молитва да се върнат живи и здрави |