"Законът допуска неплащането на глоби, защото той е от 1969 г. Народните представители го пазят като свещена крава и не искат да облекчат процедурите за плащане на глоби. Така всяка втора глоба не се плаща и се получава натрупването – в момента е с милиони”. Това коментира Владо Тодоров от Българската асоциация на застрахованите при катастрофи пред Нова телевизия.
Според него регистрационния режим трябва да излезе извън МВР. Това е единственият начин да се излезе от корупционни схеми, допълни Тодоров. "В КАТ-Пловдив имаше много разкрити корупционни схеми. От дълго време се говори, че регистрацията на автомобили трябва да излезе извън полицията. Във всички нормални държави това се прави в общините. Много по-бързо е и ефективно. Има някакви идеи в тази посока.”
Той коментира и случая от Пловдив, при който полицай е посъветвал шофьор, убил човек на пешеходна пътека, да прехвърли вината на друг. В края на миналата година 84-годишният Петко Петков умира след като е блъснат на пешеходна пътека в Пловдив. Синът на жертвата - Красимир в продължение на няколко месеца се опитва да разбере кой е убиецът на баща му. Оказва се, че това е Иван Сарафски. В документа, с който разполага Красимир обаче това име не фигурира. Като участник в ПТП-то е посочен друг човек - 32-годишният Борислав Ташев, който дори не е присъствал на катастрофата, но пък се е съгласил да поеме вината.
"За 10 години това е вторият случай, при който има съмнение за размяна на виновен. Първоначално те са се разменили, но не са имали информация, че човекът е починал. След като това е станало ясно и е започнало разследване за убийство, мъжът, поел вината, се отказва и нещата започват да се разплитат”, поясни Тодоров.