Заседналият начин на живот носи повишен риск от преждевременна смърт. Но само две минути активност могат да свалят риска с една трета.
„Физическите упражнения са от полза за здравето, но на практика не всички могат активно да се занимават със спорт – разказва авторът на изследването Том Грийн от университета на Юта. – Нашето изследване показва, че дори малка физическа активност може да има огромно положително влияние върху здравето.“
Учените вече са установили, че продължителното заседяване рязко увеличава вероятността от смъртоносни заболявания. Човекът, който ден след ден прекарва седнал много време, се сблъсква с повишен риск от развитие на диабет, болести на сърцето и преждевременна смърт. Изследователите препоръчват на възрастните всяка седмица да отделят поне 2,5 часа на активни тренировки, но повечето хора поради различни причини не изпълняват това изискване.
За щастие ново изследване сочи, че има по-прост начин за опазване на здравето от многочасовите изтощителни упражнения. Както се оказва, голяма полза имат кратките периоди на активност – като ходене, градинарство, почистване или други подобни дейности от всекидневието.
В тригодишното изследване взели участие 3200 доброволци, от тях 137 починали от естествена смърт. Всички участници носели специални устройства, измерващи двигателната им активност. Така учените успели внимателно да изучат влиянието на заседналия начин на живот и разнообразната активност върху здравето.
Според резултатите от изследването не е достатъчно просто да се изправим и да постоим след продължително заседяване. Необходима е кратка двигателна активност, по около две минути след всеки час седене на стола. Това е добре да се спазва от всички хора, които прекарват в седнало положение повече от половин ден.
Дори краткотрайната активност съществено снижава риска от преждевременна смърт – с около 33%. Тоест всяка възможност да се поразтъпчем не бива да се пренебрегва, дори ако това е просто отиване до кухнята за вода или обиколка около офиса. Възможно е това да спаси живота ви в бъдеще.