Журналисти от БНР излязоха на протест заради орязване на половина на хонорарите и допълнителните им възнаграждения.
С импровизирани табели с надписи „Не съм процент“ служителите на радиото протестират заради орязване на ДМС, което се случва със закон за държавния бюджет 10-процентно съкращаване на средствата за издръжка на персонал.
Допълнителните възнаграждения на журналистите намаляват с 43 на сто. Хонорарите им са орязани почти наполовина. Договорено е да не се съкращават хора.
Журналистите са недоволни и от това, че не е взето предвид кой в коя редакция на радиото работи - дали става дума за репортери в новините, водещи на предавания, които всяка сутрин трябва да са на линия в малките часове, дали са хора, които работят за сайта на радиото, макар, че не желаеха да се противопоставят на администрация или някакво друго деление.
Репортер от БНР сподели, че получава около 600-700 лева чиста основна заплата, като от хонорарите му ще бъдат удържани около 300-400 лв.
На страницата на БНР във Фейсбук журналистите информират, че целта им е "да напомним на своето ръководство, че основната функция, за която институцията получава държавна субсидия, е производството на радиопрограми. Недопустимо е законовото изискване за 10% съкращаване на разходите за издръжка на персонала да бъде изпълнено единствено за сметка на хората, които с труда си изпълняват именно тази задължителна и приоритетна функция на БНР!
“Очакваме ръководството да промени намеренията и разчетите си и да покаже как администрацията ще се солидаризира с този тежък за всички ни процес на намаляване на разходи! Очакваме Радиото да остане преди всичко Радио“, пишат още журналистите в социалната мрежа.
Журналистите от БНР уточниха пред Нова телевизия, че не става дума за протест срещу финансовият министър или срещу генералния директор на радиото Радослав Янкулов. Репортерите поискаха да знаят за какво ще отидат средствата, които се планира да бъдат орязани от техните заплати.
Генералният директор на БНР Радослав Янкулов заяви пред Нова телевизия, че е учуден от това, което се случва пред радиото.
„Учуден съм от това, което се случва пред радиото. В петък ние имахме среща със служителите и след нея те излязоха с един куп справки, информации таблици, свързани с парите и разходите. Излязоха добронамерени с идеята заедно да търсим да преодолеем тази неочаквана криза“, заяви Янкулов.
„ДМС се формира на базата на свободни бройки в щатните разписания на радиото. Ние направихме невъзможното да съкратим 780 бройки и по този начин не оставихме нито един човек на улицата. Защо говорите за мизерия?“, каза още той.
Целта на служителите на БНР е „да напомнят на своето ръководство, че основната функция, за която институцията получава държавна субсидия, е производството на радиопрограми. Недопустимо е законовото изискване за 10% съкращаване на разходите за издръжка на персонала да бъде изпълнено единствено за сметка на хората, които с труда си изпълняват именно тази задължителна и приоритетна функция на БНР“, заяви Силвия Великова.
Факти.бг припомня, че наскоро бе сменен директорът на радио "Хоризонт" Васил Чобанов с Лили Маринкова. Чобанов бе придвидил 10% съкращение, с което директорът на радиото Янкулов не се съгласи и премина на варианта да реже хонорарите на работещите, а не на губещи програми или администрация. Любопитно е защо въпросните мерки се предприемат и в 12 без 5, след като е ясно още от януари, че това трябва да се случи. Тръгвайки си от радиото Васил Чобанов заяви пред Факти.бг "бушонът изгоря, да видим какво ще последва", сега е ясно какво ще последва. Мнозина вече си задават и въпроса има ли яснота от страна на ръководството как да разпределят поверените им средства и как те са изразходвани до този момент.
След като стана ясно, че ще бъдат предприета мярката за орязване на ДМС от Съюза на българските журналисти заявиха, че се обявяват срещу финансовите и кадрови рестрикции и на колегията в БНР. Те настояха да не се предприема никакво намаление на средствата за допълнително материално стимулиране (ДМС).