В лагера в Харманли има около 2000 бежанци и 600 деца |
4-годишно сирийско момиченце се е разболяло и починало скоротечно в периода в петък до неделя. Малката Руе е била приета в хасковската многопрофилна болница в 17 часа вчера в изключително тежко състояние, поне по първоначална преценка на лекарите - резултат от остро инфекциозно заболяване. Момиченцето е било с температура над 40 ° и остър дик синдром, знак за вътрешни кръвоизливи. Телцето е било покрито със сини петна, а кръвното налягане е било буквално сринато. Въпреки че по случая са извикани консултанти от пловдивската УМБАЛ Свети Георги, момиченцето издъхнало в 21 часа, без да дойде в съзнание. По данни от аутопсията детенцето починалоот неизвестно заболяване, с клиника близка до остра инфекция. Чакат се микробиологичните проби, които ще са готови до няколко дни.
По думите на самите родители, болестта на дъщеря им се развила внезапно. Те имали и по-голяма щерка и не били неопитни в отглеждането на деца. Не могли да заведат Руе на лекар, защото през уикенда в бежанския лагер няма нито едно медицинско лице, а се разчита само на линейките. Затова решили да изчакат за преглед до първия работен ден. Детенцето обаче не издържало дотогава.
Макар че в бежанския лагер винаги има около 2000 души, медицинското обслужване се изчерпва със само 1 лекар и двама фелдшери. Те обаче работят на граждански договори и отсъстват за почивните дни, неохотно потвърдиха от ръководството на лагера. Единственият доктор там, педиатърът Елена Дачева, по телефона отрече да е преглеждала такова лице, но отказа повече информация с мотив, че по случая се води досъдебно производство. От администрацията на бежанския център и ДАБ също мълчат дори на относително простички въпроси като "Знаел ли е някой за състоянието на детето" и "Взимат ли се мерки срещу евентуална инфекция в лагера?" Въпросите са зададени и писмено, но сайтът на Държавната агенция за бежанците е блокиран и опитът дори за писмена комуникация е невъзможен. Както и получаване на достъп до лагера за среща с родителите.
Самите бежанци от РПЦ Харманли обаче са убедени, че момиченцето е пострадало от ухапване от скорпион или змия-и двете намиращи се в изобилие в лагера. Вече неколкократно е имало оплакване от настанените, че змии влизали през окачените тавани на новоремонтираните жилищни корпуси. Имало и много отровни „стоножки“ и „скорпиони“. В България и двата вида насекоми не се считат за смъртоносни, но отделяната им отрова може да предизвика остра алергична реакция, която да бъде смъртоносна за някои организми, особено при липса на лекарска помощ.Бежанците дотолкова са убедени в причината за смъртта, че още в неделя вечерта някои от тях качиха новината за трагичната гибел на детето във фейсбук страницата Harmanli Refugee Camp Play School с предполагаемата снимка на починалото момиченце.
Що се отнася до медицинската обезпеченост на харманлийския бежански лагер, тя е и продължава да е трагична. На близо 2000 бежанци има три медицински лица - споменатата вече д-р Дачева и двама фелдшери - Георги Георгиев и присъединилия се едва от 3 месеца Ангел Мавродиев от Харманли. Продължават да удрят на камък усилията на ДАБ да докарат повече лекари и медицински сестри. Едва ли скоро това ще се случи, понеже медиците системно са с неплатени заплати. По неофициална информация тримата от лагера имат за получаване пари за декември и януари, както и за април.
П.П. В късния следобед днес, Окръжната прокуратура в Хасково образува досъдебно производство за изясняване причините за смъртта на 4-годишно дете от бежанския лагер край град Харманли, съобщават от Апелативната прокуратура в Пловдив. На 24 май 2015 г. детето е преведено от бежанския лагер в МБАЛ-Хасково със съмнение за токсоинфекциозен шок. Назначена е съдебно-медицинска експертиза за изясняване причината за смъртта
Г. Христов
A
aaaaaaaaa
123
xXx_1432560843
Четох някъде, че на доктори от червения кръст дето ходят на мисии в Африка и в страни с епидемии и други такива, всяка една година им се брои поне за 10 години трудов стаж. За съжаление не си спомням къде го четох. Работата на медиците в бежанските лагери да не би да е по - малко опасна сред болестите, които сирийци и разни други ни довлякоха. Лошото е друго - безхаберието на т.нар. власт за внесените заразни екзотични болести. Доколкото разбрах от предишен репортаж една от лекарките за пръв път видяла на живо за лайшминиоза, спин и др. Не е длъжна да ги познава, тя е обикновен семеен лекар принуден от обстоятелствата да се занимава със зарази от друг континент. Бас държа, че когато лекарите от Харманли са поискали помощ от здравното министерство са ги пратили в трета глуха сами да се спасяват.
за пореден път
за пореден път
Впрочем винаги съм се чудил какви ли обидни, расистки или нецензурни съдържания е имало в десетките коментари, които са изчезвали, както моя. Е, вече ми стана ясно. Г-н Христов мислех ви за не толкова страхлив.
ggeo
мхм
Лека корекция: "Макар че в бежанския лагер винаги има около 2000 суши,.." - мисля, че последната дума трябва да бъда "души".(разбира се, никога не мога да съм сигурен защото все пак г-н Христов е непредвидим, и никога не може да сме сигурни в правотата на великолепните му фрази и изрази)
димо
за пореден път
Веселин Донев
А сега по темата. Май никой не забелязва истинския проблем, не че се е случила такава трагедия, никой за жалост не е застрахован. Скандалното е, че е нямало лекар да я предотврати. Все едно един малък град да остане без медицинска помощ за цял уикенд, при това жителите на този град са с разбит имунитет и нездравословен начин на живот. И за това отговаря пряко държавна институция, която не счита за необходимо даже да отговаря на въпроси. Лошото е, че държавата се грижи така и за собствените си граждани, не само за бежанците.
007
Faktor
стахановец
Гражданин