В Турция се приема със съжаление декларацията на българския парламент от 24 април за съдбата на арменците в Османската империя и има недоволство, заради изграждането на ограда по границата между двете страни, каза днес по БНТ турският посланик Сюлейман Гьокче. Според него не е от съществено значение, че в декларацията на Народното събрание не се използва думата геноцид, "защото това е по-скоро семантичен спор".
"Единственият парламент, който взе такова решение, е българският, това не може да се омаловажи. Още две страни приеха декларация в тази посока – Австрия и Боливия, но те не са съседи на Турция", обяви дипломатът.
По повод оградата по границата, която да спира бежанците, посланикът посочи, че България е суверенна страна и сама взима своите решения, но изграждането й създава недоволство. На въпрос дали съоръжението е обида за Турция дипломатът посочи, че по-скоро дава повод за размисъл за политическото послание, което този акт излъчва.
Сюлейман Гьокче подчерта, че броят на бежанците в България е под 10 000 души, като повече от половината от тях са влезли от Гърция, но не се мисли за ограда и по тази граница. "В Турция има 2 млн. бежанци, ако не си сътрудничехме, тогава бежанците в България биха били много повече", подчерта дипломатът. Според него именно сътрудничеството, а не оградата са довели до намаляване на броя на бежанците.
Сюлейман Гьокче каза, че все още не е имал разговор с новия български посланик в Турция Надежда Нейнски. "Тя е човек, познат в Турция, който се радва на почит и уважение, има държавнически опит и опит на дипломат, обобщи посланикът.
Според Сюлейман Гьокче за Турция е важно да изпълни критериите за членство в ЕС, а решението дали ще бъде приета в съюза е политическо. Дипломатът смята, че България и Гърция имат най-голям интерес страната му да бъде приета в евросъюза.
В отговор на въпрос турският посланик каза, че между България и Турция няма въпроси, решаването на които да е свързано със сериозни затруднения. Дипломатът каза, че тази година Турция ще бъде посетена от около 1.5 млн. българи, а поне 750 000 турски граждани ще дойдат в България.
Сюлейман Гьокче уточни, че общият брой туристи за годината е 42 млн., което поставя Турция на шесто място в света по този показател. Според него успехът на турския туристически продукт се дължи на креативността, здравата работа, следенето на трендовете.
СЕЛЕНЖЕР
0010
jh
БАЙ УЙ
РЕЗПРОМ-ВЕСЕЛ ДОМ
has
0010
velomaster