Д-р Мариян Запрянов и заместничката му д-р Дарина Минева |
Първото решение на новоизбрания борд на директорите на хасковската многопрофилна болница е за вътрешен одит. Той трябва да покаже цялостното финансово състояние на лечебното заведение след близо 4-годишното управление на д-р Славчо Близнаков. Софийският спец се оттегли на 18-ти май, а в момента е кандидат за шеф на софийската болница „Света Ана“. Одитът ще инспектира не само финансите, а и договорните взаимоотношения с обслужващи болницата фирми, доставчици на лекарства и консумативи, изпълнители на ремонти и партньори при закупуване на нова техника. „Това е стандартна процедура, нямаме някакви съмнения, просто борда трябва да се запознае на какво стъпва и с какво разполага“ изясни новият изпълнителен директор на МБАЛ д-р Мариян Запрянов. Днес той осъществи първата си среща с журналисти, след като от началото на тази седмица окончателно е вписан в търговския регистър като новия шеф на хасковската болница. За разлика от д-р Запрянов, който бе зам.-директор в предходните 5 години, останалите членове на борда не са били близо до управлението на лечебното заведение и не са наясно с неговите резултати. От началото на тази седмица самият борд е увеличен от 3-ма на 5-ма души, като председател е д-р Атанас Паунов, заместник е д-р Валери Митрев, а д-р Запрянов, д-р Гелов и бившия областен Ирена Узунова са членове.
Освен от изпълнителен директор, след 18-ти миналия месец болницата изненадващо се оваканти и от заместник директори. Запрянов, който бе един от тях, става началник. Другият, д-р Славея Димитрова е напуснала по собствено желание и се е върнала на работа в отделението по Микробиология. Днес едно от местата бе попълнено с д-р Дарина Минева от Габрово, която ще е началник по медицинската част. Минева е дългогодишен кадър и зам.-шеф на УМБАЛ Софиямед, била е заместник директор на Центъра за спешно-медицинска помощ на София-област, работила е в НЗОК и застрахователно дружество, където е отговаряла за допълнителните пакети Здравно застраховане. Вторият заместник шеф ще бъде назначен в края на този месец, като в момента се водят преговори с него, анонсира Запрянов.
Освен да попълни екипа си, сред приоритетите на новия директор за тази година са и изработване на цялостен проект и осигуряване на финансиране за ремонт и преоборудване на АГО и Неонатологията. Ще се чакат пари както от МЗ така и по оперативни програми на ЕС. Нови отделения няма да има, нито ще се закриват стари, но ще се създаде сектор за Спешна помощ към сега съществуващо звено в болничната помощ. То ще се справя с критични състояния, за които досега се е налагало насочване на пациентите към други болници. Запрянов обаче не поиска да каже за кое отделение става въпрос, но подчерта че това е принципно нова дейност, с ново оборудване и специалисти. И направи паралел с Инвазивната кардиология, която, като част от голямата Кардиология, се занимава с нейните спешни състояния.
Без промяна
Няма напуснали лекари и кадри от управленското тяло на болницата. На скорошни конкурси е потвърдено началството за следващите три години на д-р Шуманов, начело на Нервно, д-р Недев, начело на УНГ и д-р Кехайов начело на АГО. Никой не се е явил за началството на Ортопедия и Очно, които продължават да се управляват от временни директори.
Добри новини
Всички дължими пари по Здравна каса са преведени на лечебното заведение. В първото тримесечие на годината забавените плащания стигнаха до 710 хиляди лева, но сега всичко е 0 на 0. Същевременно касата е увеличила с 1 % прогнозния годишен бюджет на болницата, който първоначално бе орязан с 7.25 % спрямо миналогодишния. Сега е 6.25 % като амбицията на новото ръководство е да се падне под 5 % рестрикция. Това е минималната отстъпка, която Здравното министерство позволява на болничната помощ. Както е известно, в началото на годината министър Москов императивно поиска от болниците да свият с 5 до 10 % ежегодните си бюджети, спрямо миналогодишната база.
Намерения
Болницата обжалва решението на първа инстанция на хасковския съд с което хирургическия блок се присъжда на община Хасково. Първата стъпка е обжалване на исканата административна такса в размер на 108 хиляди лева, за да може делото да продължи на втора инстанция. Болницата преведе 216 хиляди на първа инстанция, но понеже загуби делото ще трябва да плати 50 % от държавната такса за обжалването. Интересното е, че евентуално обжалване може да мине изцяло без пари, ако страна по него е държавата, а не АД-то. За целта оспорването трябва да дойде директно от МЗ, която е принципала на МБАЛ с 82% дялово участие в акционерното дружество.
Г.Христов
Ремонт и преоборудване на АГО ще е приоритет на новото управление |
шок
683414
683414
Да ама не. Това не им отърва и много доктори ще пишат обяснения.
Nostradamus
Браво
Еньовден
изненадан
RZOK
RZOK
запозната
гост
RZOK
запозната
marlow_77
1234_1433401843
1234_1433401843
1234_1433401843
1234567
doktor_1433404404
НО.Той ли ще направи компетентен финансов отчет за състоянието на
МБАЛ.Не съм убеден.Господи ,пази болницата.Петимата от борда съгласни ли са с такива назначения ,а това е само началото.............
Малиии
hahaha
900721
Вервам
Nostradamus
Лекар
до лекар
До РЗОК
до (до РЗОК)
Други знаещ